Ознака: задушница

Живот

Утре е Задушница, запалете свеќа

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните […]

Македонија

За Задушница ЈСП ќе пушти повеќе автобуси кон Бутел

Во пресрет на верскиот празник Задушница, утре, петок (1.11.2019 година) и во сабота (2.11.2019 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела […]

Живот

Утре и во сабота е задушница- ова не го правете при посета на гробишта

Православните христијани, утре и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица […]

Живот

Oва никако не смеете да го направите на задушница при посета на гробишта

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои […]

Вести

Во чест на душите на мртвите – Задушница

Православните христијани денес одбележуваат Задушница во чест на душите на мртвите, а утре Духовден. На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино […]

Вести

Денес е задушница: Ако ги заборавиме починатите, се забораваме себе си

Во врска со празникот Задушница и многуте дилеми дали треба да се носи храна на гробишта, Отец Горан Стојчевски, свештеник при МПЦ излезе со свој статус на социјалните мрежи во […]

Живот

Утре е Задушница, направете го ова

Православните христијани утре ја празнуваат Задушница. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и […]

Занимливости

Што вели црквата: Треба ли да се раздава храна за Задушница?

Во спомен на починатите, православните верници ја одбележуваат Задушница, еден од најголемите христијански празници.  Сеќавајќи се на покојните претци, верниците на овој ден се молат за простување на гревовите. Во […]

Занимливости

Зошто задушница секогаш се паѓа во сабота?

Според календарот на Македонската православна црква во сабота е Задушница.Задушница секогаш паѓа во сабота зошто Исус тој ден, пред воскресението во недела, го поминал упокоен. Тоа е денот кога православните […]

Издвојуваме

Во сабота е Задушница: Еве што треба а што не треба да правите на овој ден!

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и […]

Вести

Денес и утре запалете свеќа и сетете се на блиските, но ова никако не го правете

Православните христијани денеска и утре ја одбележуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се […]

Занимливости

Следуваат Задушница и Духовден: Ова никако не го правете

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги […]