Ознака: задушница

Занимливости

Што вели црквата: Треба ли да се раздава храна за Задушница?

Во спомен на починатите, православните верници ја одбележуваат Задушница, еден од најголемите христијански празници.  Сеќавајќи се на покојните претци, верниците на овој ден се молат за простување на гревовите. Во […]

Занимливости

Зошто задушница секогаш се паѓа во сабота?

Според календарот на Македонската православна црква во сабота е Задушница.Задушница секогаш паѓа во сабота зошто Исус тој ден, пред воскресението во недела, го поминал упокоен. Тоа е денот кога православните […]

Издвојуваме

Во сабота е Задушница: Еве што треба а што не треба да правите на овој ден!

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и […]

Вести

Денес и утре запалете свеќа и сетете се на блиските, но ова никако не го правете

Православните христијани денеска и утре ја одбележуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се […]

Занимливости

Следуваат Задушница и Духовден: Ова никако не го правете

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги […]

Занимливости

Утре е Задушница: Посетете ги гробовите на починатите, но ОВА НЕ ПРАВЕТЕ ГО, бидејќи се верува дека е грев

Утре се Митровденски задушници, ден за душата на починатите. Православните верници го одбележуваат овој празник со одење на гробишта, палење на свеќи, делење на храна и пијалоци. Сите знаат што […]

Вести

Посебен сообраќаен режим поради верскиот празник Задушница

Поради верскиот празник Задушница од денеска до недела се очекува зголемен интензитет на сообраќајот по сообраќајниците кои гравитираат околу гробиштата „Бутел“, „Камник“ и „Ѓорче Петров“.Најголем интензитет се очекува утре во […]

Занимливости

Обичаи за Духовден- еве што треба да сторите!

Во сабота   верниците ќе го одбележат  празникот Духовден, на овој ден народот верува во повеќе обичаи. На некои места низ Македонија, домаќинките во петок пред зори месат мали благи лепчиња, […]

Вести

Денеска Задушница, утре Духовден: Еве каков ќе биде посебниот сообраќаен режим

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На овој ден се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче […]