Ознака: земјотрес

Регион

Два силни земјотреси ја погодија Босна и Херцеговина

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја. […]

Регион

Еве кој е таинствениот син на Еди Рама: Свршеничката ја изгубил во земјотресот, но тоа не е единствената трагедија која го снашла

Грегор Рама, син на албанскиот премиер Еди Рама, ја изгубил свршеничката во земјотресот во Драч. Кристи Реци со целото семејство настрадала кога се урнала шесткатницата во која живееле. И самиот […]

Вести

Силен земјотрес утринава ја стресе Македонија

Силен земјотрес утринава беше почувствуван во Македонија, особено во југозападниот дел од земјата. Според информациите земјотресот бил со епицентар во Албанија, близу Корча, а е регистриран во 6:25 минути утринава. […]

Издвојуваме

Земјотрес синоќа ја стресе Струга

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, соопшти дека земјотресот е регистриран во 18 часот […]

Регион

Земјотрес во близина на грчкиот остров Родос

Земјотрес со јачина од 4,6 степени по Рихтер го погоди регионот на Средоземното Море во близина на островот Родос. Потресот се случил неколку минути по полноќ, пренесува агенцијата „АНА“. Според соопштението […]

Вести Македонија

Слаб земјотрес попладнево почувствуван во Штип

Земјотрес со Рихтерова магнитуда од 2,7 степени е регистриран попладнево во 13 часот и 19 минути во регионот на Штип. Земјотресот е почувствуван од населението во Штип и околината со […]

Вести Свет

Бројот на загинати во вчерашниот земјотрес на Филипините се зголеми на петмина

Бројот на загинати во вчерашниот земјотрес на Филипините се зголеми на петмина со десетици повредени, соопштија локалните власти. Јужниот дел на Филипини синоќа го погоди земјотрес со јачина од 6,3 степени […]

Вести Македонија

Уште еден земјотрес вчера ја стресе Македонија

Нов земјотрес вчера вечерта околу 21 часот и 40 минути е почувствуван во Македонија. Земјотресот бил со јачина од 2.9 степени според Рихтеровата скала, на 8 километри северосточно од Ново Село […]

Регион

Земјотрес на истокот од Грција

Земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтерова скала е регистриран синоќа недалеку од островот Халки, на истокот од Грција. Земјотресот е регистриран на 33 километри југоисточно од островот, на […]

Вести

Застрашувачки снимки од силниот земјотрес во Истанбул

Силен земјотрес од 5,8 степени според Рихтерова скала го погоди најголемиот туриски град Истанбул околу 14 часот по локално време. Епицентарот бил забележан на 66 километри од Истанбул, во Мраморното […]

Регион

Тлото не мирува: Уште 25 силни земјотреси во Албанија, последниот во 9 изутрина

После силниот земјотрес од 5,6 степени според Рихтер што ја погоди Албанија, изминатото деноноќие имаше уште 25 земјотреси со јачина од околу 3,5 степени, а последниот се случи окоу 9 […]

Вести

Цела Шутка на нозе, луѓето панично бегаат од земјотресот во Скопје, додека Лила Филиповска беше заробена во студиото на „Се или нешто“

Денеска жителите се присетуваат на скопскиот земјотрес кој пред три години го стресе Скопје на овој ден. По утринскиот слаб земјотрес во 7 часот во Скопје со јачина од 4,4 […]