Ознака: земјотрес

Вести

Детали за земјотресот кој вчера ги стресе скопјани

Земјотрес ги вознемири скопјани вчера. Во 21:29 часот беше почувствуван земјотресот . Според деталната мапа, епицентарот на земјотресот е во скопската населба Ченто. На официјалниот сајт каде се објавуваат детални […]

Вести

Земјотрес го стресе Скопје

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Скопје и околината.Земјотресот е регистриран во 15 часот и 43 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје. […]

Вести

Хорор во Тајван: Заложници во урнатините, граѓани во паника по земјотресот

Портпаролот на војската Чен Чунг-чи изјави дека и воен персонал е вклучен во извлекувањето на луѓето од урнатините.  Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван […]

Вести

Посилен земјотрес ја стресе Македонија пред половина час

Земјотрес ја стресе Македонија пред повеќе од пшоловина час. Потресот со јачина од 4 степени според Рихтер бил почувствуван во Стар Дојран.Потресот бил на длабочина од два километри. Минатата недела […]

Регион

Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути

Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и […]

Вести

Два земјотреси утрово ја стресоа Македонија

Според Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот во Скопје е регистриран во 08:03 часот со епицентар на само неколку километри источно од централното градско подрачје.Во Македонија утрово покрај земјотресот во Скопје, регистриран е уште […]

Вести

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес на 26.1.2018 година во 11 […]

Вести

Детали за земјотресот кој ја стресе Македонија

Земјотрес вчеравечер беше почувствуван во Македонија, поточно во Охрид.Потресот се случил синоќа во 21 часот и 22 минути, а бил со интензитет од 2,2 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот […]

Вести

Детали за земјотресот кој ја стресе Македонија

Земјотрес вчеравечер беше почувствуван во Македонија, поточно во Охрид.Потресот се случил синоќа во 21 часот и 22 минути, а бил со интензитет од 2,2 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот […]

Вести

Детали за земјотресот кој денес ги вознемири граѓаните

Како што соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот е почувствуван од населението во западна Македонија и во градот Скопје.Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска во 11:46 минути регистрирaше земјотрес […]

Регион

Земјотрес го погоди нашиот јужен сосед

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтер ја погоди Атина и централна Грција рано утринава. Нема податоци за штети.Националната опсерваторија на Атина информира дека земјотресот се случил во 06 […]

Вести

Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес со јачина од 2.6 степени ја стресе Македонија пред малку.Според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е регистриран точно во 19 часот и 34 минути. Епицентарот е на 12 километри […]