Ознака: земјотрес

Балкан

ТЛОТО НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ: Нов силен земјотрес во Хрватска, градот Петриње никогаш повеќе нема да биде ист!

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по рихтер според првичните информации регистриран е доцна вечерва во Хрватска. Според податоците на ЕМСЦ, земјотресот е регистриран во 21 часот и 21 минута. […]

Балкан

Застрашувачка снимка ги покажува сите земјотреси околу Петриња

Сеизмолошката служба на Хрватска објави видео во кое се прокажуаат сите земјотреси кои се случија во понеделникот и вторникот. Во описот на видеото е наведено дека на 28 декември 2020 […]

Балкан

Сведоштва од земјотресот во Петриња: „Ѕидовите и мебелот ‘играа’ околу нас“

Хрватска два дена ја потресуваат земјотреси. Најпогоден е градот Петриња, каде токму во ова време во посета беше соработникот на Дојче веле, Матијас Грим. Сведоштва од прва рака. Кога во […]

Балкан

ЕМСЦ: Шансата за посилен земјотрес не е повеќе од неколку проценти

Европскиот медитерански сеизмолошки центар на Твитер вчера одговори на прашањето дали постои веројатност за уште посилен земјотрес од вчерашниот разорен земјотрес со јачина од 6,2 степени. „Веројатноста за појак земјотрес […]

Балкан

Сеизмолог: Следува голема серија земјотреси, меѓу кои ќе има и посилни

Централна Хрватска, рано наутро во средата, беше потресена од два нови силни земјотреси со епицентар во областа Петриња, со јачина од 4,7 и 4,8 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот во […]

Балкан

Градоначалникот на Петриња: Плачев цел ден, вакво нешто немам видено 64 години

Градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ, синоќа изјави дека им верува на премиерот и на Владата, како и на сите што изразија желба да помогнат, бидејќи не може да замисли дека […]

Балкан

Хрватски репрезентативец им го понуди својот хотел на Јадранот на жителите на Петриња

Нов силен земјотрес од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска. Најмногу настрада градот Петриња, во чија близина беше епицентарот на разорниот земјотрес. Бројни хрватски клубови и спортисти реагираат […]

Балкан

Се зголемува бројот на жртви во земјотресот кој ја погоди Хрватска

Најмалку шест лица загинаа во силниот земјотрес кој денеска ја погоди Хрватска. Спасувачките екипи под урнатините ги извлекле телата на 13 годишно девојче од Петриња и пет други лица од […]