Ознака: земјотрес

Занимливости

Холандски авион летал над Скопје додека траел земјотресот

Постои една неверојатна коинциденција. Во мигот на катастрофалниот земјотрес точно во 5,17 часот на 26 јули холандски авион го надлетувал Скопје. Пилотот од воздух гледал што се случува на земјата […]

Живот

Направен точен и прецизен апарат за предвидување земјотреси

Исландски научници велат дека конструирале точен и прецизен апарат за предвидуање земјотрес, кој работи со помош на кабел со оптички влакна за следење на сеизмичката состојба, пренесува Би-би-си. При испитувањата […]

Вести

Земјотресот со интензитет од 4,9 го стресе Скопје

Силен земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје и делови од западна Македонија. Првичниот извештаи укажуваат дека земјотресот е со епицентар на триесетина километри северно […]

Вести

Детали за земјотресот кој вчера ги стресе скопјани

Земјотрес ги вознемири скопјани вчера. Во 21:29 часот беше почувствуван земјотресот . Според деталната мапа, епицентарот на земјотресот е во скопската населба Ченто. На официјалниот сајт каде се објавуваат детални […]

Вести

Земјотрес го стресе Скопје

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Скопје и околината.Земјотресот е регистриран во 15 часот и 43 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје. […]

Вести

Хорор во Тајван: Заложници во урнатините, граѓани во паника по земјотресот

Портпаролот на војската Чен Чунг-чи изјави дека и воен персонал е вклучен во извлекувањето на луѓето од урнатините.  Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван […]

Вести

Посилен земјотрес ја стресе Македонија пред половина час

Земјотрес ја стресе Македонија пред повеќе од пшоловина час. Потресот со јачина од 4 степени според Рихтер бил почувствуван во Стар Дојран.Потресот бил на длабочина од два километри. Минатата недела […]

Регион

Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути

Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и […]

Вести

Два земјотреси утрово ја стресоа Македонија

Според Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот во Скопје е регистриран во 08:03 часот со епицентар на само неколку километри источно од централното градско подрачје.Во Македонија утрово покрај земјотресот во Скопје, регистриран е уште […]

Вести

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес на 26.1.2018 година во 11 […]