Ознака: земјотрес

Вести

Грција се стресе: Земјотресот почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва околу 20:00 часот во Грција, а истиот бил почувствуван и во Македонија. Земјотресот бил на длабочина од 1 […]

Вести

Детали за земјотресот кој утринава ја стресе Македонија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван изутрината во југозападна Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е во […]

Избор на уредникот Магазин Македонија

Дали е ова најава за посилни земјотреси во Македонија ?

Денес се разбудивме со потреси во соседството кои се почуствуваа и кај нас , дали ни следи нова серија на Змејотреси после толку дожд? Aмериканскиот геолошки институт забележа дека земјотрес […]

Занимливости

Холандски авион летал над Скопје додека траел земјотресот

Постои една неверојатна коинциденција. Во мигот на катастрофалниот земјотрес точно во 5,17 часот на 26 јули холандски авион го надлетувал Скопје. Пилотот од воздух гледал што се случува на земјата […]

Живот

Направен точен и прецизен апарат за предвидување земјотреси

Исландски научници велат дека конструирале точен и прецизен апарат за предвидуање земјотрес, кој работи со помош на кабел со оптички влакна за следење на сеизмичката состојба, пренесува Би-би-си. При испитувањата […]

Вести

Земјотресот со интензитет од 4,9 го стресе Скопје

Силен земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје и делови од западна Македонија. Првичниот извештаи укажуваат дека земјотресот е со епицентар на триесетина километри северно […]

Вести

Детали за земјотресот кој вчера ги стресе скопјани

Земјотрес ги вознемири скопјани вчера. Во 21:29 часот беше почувствуван земјотресот . Според деталната мапа, епицентарот на земјотресот е во скопската населба Ченто. На официјалниот сајт каде се објавуваат детални […]

Вести

Земјотрес го стресе Скопје

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Скопје и околината.Земјотресот е регистриран во 15 часот и 43 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје. […]

Вести

Хорор во Тајван: Заложници во урнатините, граѓани во паника по земјотресот

Портпаролот на војската Чен Чунг-чи изјави дека и воен персонал е вклучен во извлекувањето на луѓето од урнатините.  Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван […]