Ознака: избори 2016

Вести

Алтанџиева: Барањето на ДИК за вештачење потпис на гласач е правен преседан

Барањето на Државната изборна комисија за вештачење потпис на гласач е правен преседан. Поранешната членка на ДИК, Тања Антанџиева  во разговор за Телевизија Нова, вели дека ДИК го загуби кредибилитетот […]

Вести

Доколку Фатиме не гласала, од каде трагите на нејзината рака што ги покажува УВ ламбата?-Видео

Скандалозни одлуки на мнозинството членови на ДИК му обезбедија на СДСМ време и простор за дополнителен изборен инженеринг.Воопшто не се важни сведочењата на членовите одборот на општинската изборна комисија, бидејќи […]

Вести

Ако судот се води согласно сопствената пракса, треба да ја укине одлуката на ДИК за прегласување

Одлуката за уважување на приговорот на Беса за прегласување на избирачкото место 0396/1 во Гостивар каде што спорен беше гласот на Фатиме Сулејмани од Косово, согласно праксата на Управниот суд […]

Вести

Тодоров: Мнозинството во ДИК ја задоволи желбата на Заев за пролонгирање на кризата

Мнозинството во ДИК му ја задоволи желбата на Зоран Заев за пролонгирање на кризата и што е уште поопасно за пролонгирање на кризата преку пост изборен инженеринг и да се […]

Вести

СДСМ успеа преку ДИК со правен преседан да ја продолжи кризата

Отпочнува следната фаза од сценариото на СДСМ за крадење на изборната волја на народот изразена на мирните, фер и демократски избори во неделата.СДСМ успеа да обезбеди мнозинство гласови во Државната […]

Вести

Собирот масовен, се пали оган: Граѓани повторно дојдоа пред ДИК, ја бранат победата на ВМРО-ДПМНЕ

Се очекува на масата народ да им се обратат повторно членови од раководството на ВМРО-ДПМНЕ кои во вчерашните говори истакнаа дека нема да се тргнат од пред ДИК додека не […]

Вести

Ѓорчев: Очекуваме фер и веродостоен исход. Очекуваме ДИК да го верификува она што е волја на граѓаните

Ова го истакна Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ за Вестите на ТВ Канал 5 и додаде дека, имавме изборен циклус и изборен ден кој беше верификуван од сите меѓународни и домашни […]

Вести

Работодавачите очекуваат што поскоро формирање влада

  Работодавачите очекуваат што поскоро да се формира нова влада и институциите да профункционираат. Како што оценија денеска, ако политичката криза продолжи, доведени ќе бидат во прашање и домашните и странските […]

Вести

СДСМ со приговори во чисто албански средини сака да ја украде волјата на мнозинството македонски гласачи

Државната изборна комисија по половина час задоцнување ја почна седницата на која ги разгледува приговорите на СДСМ и Коалицијата и на Беса на изборите. Едногласно ченовите на ДИК се договорија […]

Вести

И покрај обидот за рушење на десницата од страна на опозицијата, помогната од словенечките социјалисти, останува на власт!

Македонската владејачка конзервативна партија ВМРО-ДПМНЕ на неделните парламентарни избори во таа поранешната југословенска република освои тесна победа, известуваат европските медиуми. Конзервативците обезбедија 51 од 120 места во парламентот, додека најголемата […]

Вести

МНР на Русија: Да се почитува волјата на гласачите во Македонија

Предвремените парламентарни избори во Република Македонија на 11 декември 2016 година, и покрај исклучително напнатата политичка ситуација, се одржаа во мирна атмосфера. Меѓународните набљудувачи, меѓу кои беше и група руски […]

Вести

СДСМ и Беса се главните играчи за кражба на изборната волја на Македонците

После вчерашните банални приговори на гласањето на предвремените парламентарни избори кои и од домашната и од меѓународната јавност беа прогласени за најмирни и најдемократски досега,  нема некој на кому не […]