Ознака: избори

Избор на уредникот

Независен: ВМРО-ДПМНЕ го оспорува референдумот со кој се гордее

ВМРО-ДПМНЕ не го признава резултатот од референдумот. ВМРО-ДПМНЕ не ги признава овие локални избори. Опозициската партија со ист коментар по завршувањето на локалните избори минатата година и резултатите од референдумот. […]

Коментари

Мицковски побара предвремени избори после една година?! Совршено алиби пред членството

Невидени реакции, негативни има по нелогичното и небулозно барање на Мисковски да се одржат предвремени избори ама после една година од сега. Не е јасно кој му ги сервира овие […]

Избор на уредникот

Данска нема да подржи преговори на Македонија со ЕУ. Кој кого лаже може да дознаеме веќе еднаш?

Како што се сомневаме од поодамна се работи цело време за фарса и за креирање на лажен оптимизам и надеж. На јунскиот самит Данска нема да поддржи почеток на преговори за […]

Избор на уредникот

Владимир Јачев до Антонијо Милошосли – ни ве гласам нит сакам очи да ви видам

Во својот статус на Фејсук реномираниот актер Јачев се обрати на Антонијо Милошоски револтиран од нејасните политики на партијата ВМРО-ДПМНЕ изразувајќи огромно незадоволство. Статусот го пренесуваме во целост.  – Антонио […]

Вести

Колариќ: СДС ги излажа докторите- нема да им ги покачат платите

СДС ги потцени и ги излажа докторите – нема да им ги покачат платите според ветуваните 100.000 денари од пред изборите -обвинува денес Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ.-Наместо ветената плата од 100.000 […]

Вести

Славевски до Тевдовски: Не кажавте дека ќе ги покачувате даноците пред изборите, а излажавте за поврат на ДДВ-то

Многу од проектите за подобар живот кои ги ветуваше сегашната Влада не ги исполнува, но затоа исполнува мерки кои не ги вети, а се на директен терет по буџетот на […]

Вести

ОБСЕ- ОДИХР: Имаше случаи на злоупотреба, набљудувачите видоа купување гласови, доведена во прашање разделеноста на државата и партијата

Вториот круг од Локалните избори беше конкурентен, а почитувањето на темелните слободи придонесе за спроведување на демократски избори, оцени амбасадорката Одри Гловер шефна мисијата на ОБСЕ/ОДИХР.Кампањата, според неа, била куса, […]

Вести

Зијадин Села не ги признава изборните резултати

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села не ги признава резултатите од денешното гласање за локалните избори на кое, како што изјави вечерва,  имало поткуп и уцени на гласачи вршени […]

Вести

Тешки нерегуларности и прекршувања денес на терен, на вториот круг од локалните избори

Тешки прекршувања и изборни нерегуларности се случуваат денес на терен, на вториот круг од локалните избори.На локалниот пат Македонска Каменица – с.Дулица инспектори од МВР, во друштво на Бошко Стаменковски, […]

Вести

Колариќ: На 15ти октомври СДС ја погреба македонската демократија

На 15-ти октомври Социјалдемократскиот сојуз ја погреба македонската демократија и ќе остави црна трага во македонската историја со организирање на избори на кои граѓаните ниту слободно, ниту пак демократски, ниту […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: СДС ги организираше најнедемократските избори, ќе поднесеме жалби до Управниот суд

СДС ги организираше најнедемократските избори во историјата на независна Македонија. Целата изборна кампања помина во светло на изборен поткуп, уцена и закани врз гласачите, додека во текот на изборниот ден […]