Ознака: катастрофа

Вести

Јапонија претрпе нова катастрофа – по поплавите, над 10 лица починаа од високи температури

Јапонија претрпе нова катастрофа. Најмалку 14 лица починаа во Јапонија, а илјадници од нив завршија во болница, известија јапонските медиуми. Во понеделникот температурите надминаа 39 Целзиусови степени, а во некои […]

Избор на уредникот

Груевски го оцени договорот на Заев како национална катастрофа. Не е јасно зошто не повикува на протести

Во свој фејсбук статус Груевски го оцени договорот на Заев како национална катастрофа. Не е јасно зошто не повикува на протести. Еве го интегрално статусот: Го прочитав текстот на договорот со Грција, […]

Избор на уредникот

Лидерот на ДПМНЕ со млитав говор го спласнува моралот на народот

Македонскиот народ ја покажа лубовта кон својата земја се собра во голем број. Но лидерот на ДПМНЕ со неговиот нежесток блед говор ќе го спласне моралот на Македонецот. Можеби се […]

Занимливости

Чернобил после катастрофата: Вака денеска изгледа градот во кој никој не смее да живее уште 300 години

Нуклеарниот пожар ослободил 400 пати повеќе радијација отколку атомската бомба фрлена на Хирошима. Нуклеарната катастрофа во Чернобил, која важи за најлоша во историјата на човештвото, се случи пред 32 години […]

Балкан

Заборавете одмор во соседството: Фотографијата од жена како излегува од море е најдобар доказ за катастрофата во Грција

Една жена, и покрај големото излевање на нафта, јужно од Атина, се одлучи да се искапе во морето.Нозете и беа целосно прекриени со нафта, па на многумина не им е […]

Вести

Димовски: Катастрофа во најава…

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на својот Фб профил постираше фотографија со графикон за Директните инвестиции во Република Македонија во периодот од мај и јуни годинава. Инаку периодот бележи пад во […]

Вести

„Часовникот на судниот ден“: Од катастрофа сме оддалечени само 2 и пол минути

Само еднаш во поновата историја, светот бил поблиску до уништување од денес, објавиле научниците на настанот „Bulletin of the atomic scientists“, собир на одговорните за поместување на минутите на т.н. […]

Технологија

Јапонија изгради подземен леден ѕид во Фукушима

Јапонската влада најде ново решение за предизвикот да се спречи истекувањето на радиоактивната вода од катастрофата во Фукушима.Решението е огромен, подземен, ѕид од ЛЕД. Проектот вклучува серија од цевки долги […]

Вести

Ќе се прави анализа како да се заштитиме од ваква катастрофа

На вонредната седница на владата е донесена одлука да се направи комплетна анализа за превентива од слични вакви непогоди, рече во Отвореното студио на ТВ Нова Тони Трајковски, градоначалник на […]

Вести

Вчера СЕ СЛУЧИ ФЕНОМЕН кој што придонесе за катастрофата

Се случи еден феномен кој што придонесе за катастрофата. Во момент на дување на 70 километри на час на ветерот, атмосферската нестабилна маса застана, буквално застана на место и почна […]