Дали можеби вака се подметнуваат пожари?

На Јутуб има поставено видео кое го пренесуваме, на кое се гледа подметнување на пожар од дрон. Тоа е дрон кој што може да се купи во слободна продажба за околу 1200 фунти. Истиот може да го запали пожарот на далечина од повеќе метри.
Во време кога голем дел од Австралија гори и се погласно се зборува дека пожарите не се последица на глобалното затоплување многумина се прашуваат дали можеби не е во прашање голема саботажа?

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.