Ознака: Катица Јанева

Македонија

САД се согласуваат со ставот на ЕУ за СЈО

На официјалниот профил на Фејсбук од Амбасадата на Соединетите Американски Држави споделувајќи го соопштението на ЕУ за Законот за Јавно обвинителство пишуваат дека Јавното и Специјалното обвинителство се клучни за […]

Македонија

За премиерот Катица Јанева е институција и никако не ја менува

Во интервју за МИА премиерот Зоран Заев кажа дека не мисли да ја смени Катица Јанева. – Апсолутно не. Тоа е за мене институционално прашање, од причина што навистина Катица […]

Македонија

Јанева на итна средба со Јовески – се договориле дека постапувањето по предметите на СЈО ќе продолжи

Макфакс31/01/201914:03 141 Јавното обвинителство на РМ и специјалното јавно обвинителство излегоа со унифицирано заедничко соопштение за денешната средба меѓу државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески и специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. […]

Избор на уредникот

Најава на Катица Јанева , ќе има и обвиненија до Кривичниот Суд

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека наскоро ќе поднесе нови обвиненија до судовите. Не станува збор за предмети отворени од прислушуваните разговори, бидејќи за нив истече рокот од 18 […]

Издвојуваме

На Груевски му се закануваат уште 20 години затвор по другите обвиненија

Според она што го дознаваме на Груевски му се закануваат уште 20 години затвор по другите обвиненија, не сметајќи ја веќе изречената пресуда од две години оваа недела. Пред него се […]

Вести

Еве зошто Катица бара да ѝ се продолжи мандатот!

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во луксузен спа-центар се грее на врел кревет од мермер, трошејќи ги парите на граѓаните, пишува Вистина.мк.Со 3.000 евра месечна плата, Јанева може да си допушти […]

Вести

Цуцуловски до Јанева: Аплауз по нарачка бара само човек кој не е сигурен во себе

Професорот Љубомир Цуцуловски во денешното гостување на Телевизијата Алфа, на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и порача дека само човек кој не верува во себеси или нема доверба во себеси […]

Вести

Јанева: Ќе бараме притвор и за претседателот на една политичка партија

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица […]

Вести

Катица Јанева ги натера новинарите да и ракоплескаат

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пред почетокот на денешната прес-конференција на која СЈО соопштува за покренувње на нови обвиненија, ги натера новинарите да и ракоплескаат.Преку однапред смислено сценарио, сдсмовските новинари […]

Вести

СЈО се активира со обвиненија за да го испере Заев од срамот во Бугарија

Катица Јанева и СЈО повторно се активираат за одвлекување на вниманието на јавноста од срамните и скандалозни изјави на претседателот на СДСМ Зоран Заев во Бугарија. Јанева денеска најави дека […]

Вести

Илиоски: На Заев му треба гаранција дека некој како Катица Јанева ќе застане на чело на Основното јавно обвинителство

На Зоран Заев му треба гаранција дека некој како Катица Јанева ќе застане на чело на Основното јавно обвинителство, некој кој нема да се дрзне да постапува против. Според Зоран […]