Ознака: компании

Свет

Овие компании ќе работат од дома до 2021 година или – засекогаш

Додека коронавирусот продолжува да се шири низ целиот свет, но и во Соединетите држави, компаниите се помируваат со новата реалност кога станува збор за бизнисот, а многумина ги ревидираат своите […]

Вести

„Систина“, „Брако“, Кромберт и Шуберт“, „Спорт лајф“, „Дурмо турс“ и други се меѓу фирмите кои што добија државна помош за плати од 14.500 денари

„Систина“, „Брако“, Кромберт и Шуберт“, „Спорт лајф“, „Дурмо турс“ и други се меѓу фирмите кои што добија државна помош за плати од 14.500 денари „Кромберт и Шуберт доби 1,2 милиони евра а […]

Вести

И покрај тешката политичка криза борбата за нови инвестиции продолжува

Борбата за привлекување и влез на нови странски инвестиции продолжува и покрај политичката криза во која се наоѓа Република Македонија. Германската компанија „ Franz Kiel Gmbh“ ќе започне со работа, тоа […]

Вести

Граѓаните и компаниите се одзваа на апелите за хуманост

По апелите за хуманост и солидарност, покрај граѓаните, веднаш реагираа и поголемите македонски компании кои испратија пакети хуманитарна помош за жителите на населените места коишто се најпогодени од невремето што […]

Вести

Пешевски: Конкурентноста на компаниите зависи од стандардите

Македонија досега има усвоено над 27.000 стандарди и стандардизациски документи со чија примена македонските компании, особено оние кои се посветени на меѓународната трговија, стануваат поконкурентни како на домашните, така и […]

Економија

Nissan инвестира 320 милиони долари во нова фабрика во Индија

Француско-јапонскиот производител на автомобили Renault-Nissan ќе инвестира 320 милиони долари во проширување на капацитетите во Индија за да ја капитализира побарувачката за евтини возила на пазарите во развој. Двете компании […]

Економија

Боливија национализираше уште една шпанска компанија

Претседателот на Боливија Ево Моралес национализираше уште еден шпански конголемрат кој што раководи со трите боливиски, што е трета шпанска компанија која боливиската влада ја национализираше во последните 10 месеци. […]