Ознака: коронавирус

Балкан

Во Словенија во последното деноноќие има 1663 новозаразени од коронавирусот

Во Словенија се потврдени 1663 нови случаи на коронавирусот од направени 6215 тестирања што е всушност 26,76%. Ова се неофицијални податоци кои секое утро страна 24 УР ги објавува. Во […]

Свет

Лоши бројки од Германија, го срушија рекордот во бројот на новоинфицирани: Над 11.000 нови случаи на ден

Рекорден број на новоинфицирани со коронавирусот е регистриран во Германија денес, а тој број надмина 10 000 за прв пат од почетокот на епидемијата. Според Институтот за инфективни болести Роберт […]

Вести

Реакција од Филипче, да не се блокираат измените на Законот, треба бргу да се делува

Најостро реагирам на повторниот обид на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести и новите мерки за превенција од понатамошно ширење на вирусот. […]

Вести

Починаа 12 лица, 641 новозаразен: Македонија ја губи битката со коронавирусот, надлежните немаат решение

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, Тетово-25, Струга-5, Велес-10, Битола-14, […]

Вести

Од денес сите угостителски објекти со работно време до 23 часот

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. […]

Вести

Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 итно да се донесат од Собранието

Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 итно да се донесат од Собранието Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат. Пратениците да покажат одговорност […]

Вести

Со коронавирус се заразиле уште 408 граѓани, починаа 4 лица: Состојбата одамна е аларманта, власта пасивна во битката

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, […]

Вести

Статистички податоци од ИЈЗ на РМ за состојбата со Ковид-19 од изминатата недела

Тестирани се вкупно 13.213 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, незначително зголемување во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.676 нови позитивни случаи […]

Балкан

Денес во сила е полициски час во Словенија: Одлука донесена откако процентот на заразени надмина 20%

Од денес во Словенија ќе биде воведен полициски час во траење од 21 до 6 часот наутро.  Забраната за собирање повеќе од шест лица, наместо претходните 10, стапува на сила, […]

Балкан

Лоши вести од Бугарија, го соборија рекордот: Повеќе од 1.000 новoзаразени за еден ден

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.024 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Министерството за здравство.  Во изминатиот ден беа […]

Свет

Забрзување на коронавирусот во Аргентина: Надмина еден милион со бројот на заразени и се рангира на петтото место во светот

Аргентина ја премина бројката од еден милион заразени со вирусот во понеделникот. Ова ја направи петта земја во светот според бројот на заразени со оваа болест.  Аргентина ја надмина оваа […]