Ознака: коронавирус

Свет

Се нижат трагедии во Индија: 43 лица загинаа, а 20 закопани во свлечиште на плантажа со чај

Бројот на загинати од лизгање на земјиштето во плантажа со чај во државата Керала, во јужна Индија, се искачи на 43, а се стравува дека се закопани дваесетина луѓе.  Свлечиштето […]

Здравје

2 важни совети за сите родители чии деца ќе треба да одат на училиште секој ден

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција дека ќе се одржи состанок со Кризниот штаб во вторник во 9 часот наутро во врска со конечните решенија поврзани со новата […]

Свет

Земја која 100 дена е без ниту еден нов случај на коронавирус

Нов Зеланд соопшти дека не регистрирал ниту еден случај на локално пренесување на коронавирусот 100 дена.  Од почетокот на глобалната пандемија на коронавирусот, Нов Зеланд е поздравен како пример како […]

Вести

Вкупно 372 пациенти поврзани со ковид се лекуваат во болнички услови

Според последните статистики за состојбата со ковид-19 во земјава, бројот на заразени се искачи за точно 200 лица, а во моментов вкупниот број на ковид-дијагностицирани изнесува 11 754. Од нив […]

Вести

СПОЕНИОТ ВИКЕНД СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО- дури вечерва МЗ ја откри вртоглавата бројка на ново заразени од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, […]

Балкан

Нов скок: Речиси 400 заразени во БиХ, Италијанец почина во Хрватска 3 дена по приемот во болница

Состојбата со коронавирусот сè уште е загрижувачка во целиот регион, а земјите продолжуваат да пријавуваат неколку стотици нови случаи. Се појавуваат нови жаришта, некои се поврзани со ноќни клубови, а Италијанец […]

Вести

За седум дена, заразени 1,8 милиони луѓе , најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот се зголеми за 1,8 милиони во последните седум дена, што значи дека најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата е забележан во […]

Здравје

Предупредуваат дека вакцината може да не биде ефикасна кај оваа група на луѓе: „Подобро нешто отколку ништо“

Експертите веќе долго време предупредуваат дека прекумерната телесна тежина е главен фактор на ризик од коронавирусот. Сепак, сега здравствените експерти стравуваат дека потенцијалната вакцина можеби нема да може да ги […]

Вести

Дури 17 позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ на скопска геријатрија

Дури 17 позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ на скопска геријатрија Вкупно 17 позитивни пациенти на скопска геријатрија се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ. Од нив двајца се со потешка клиничка слика и […]