Ознака: куманово

Македонија

Кривични за двајцата синови кои го ограбија својот татко во Куманово

СВР Куманово поднесе кривична пријава против И.С. (29) и А.С. (17), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнени за сторено кривично дело “разбојништво“. На 30.01.2019 година околу 16 часот […]

Црна хроника

Малолетничка од Куманово се предозирала со апчиња

Надлежните од одделението за педијатрија од кумановската болница пријавиле во полиција дека вчера кај нив родители донеле 14-годишно девојче од Куманово, кое испило 20 таблети. Како што соопшти денеска СВР […]

Вести Македонија

Пожар во „Жито Мел“ од Куманово

Кумановчани информираат дека фабриката за производство на леб и бели печива „Жито Мел“ гори, а на социјалните мрежи веќе се споделуваат фотографии и снимки од пожарот кој ја зафати фабриката. […]

Вести

Куманово најзагаден град во Македонија

Мерните станици за квалитет на воздухот вчера бележаа енормна загаденост во делови од Македонија. Во моментов најкритично е во Куманово, Битола и во Младиновци. Во овие градови загаденоста со ПМ-10 […]

Историја

Наш весник: Во 1941 година во Куманово изглегувале повеќе илегални весници (ФОТО)

Во работата на Градската партиска организација во Куманово во текот на Народноослободителната војна, техниката играше видна улога. На секој одделен член на Комнистичката партија на Југославија (КПЈ) и Сојузот на […]

Црна хроника

Трагедија: Во Куманово пожар пеплоса куќа, почина жена

Седумдесет и едно годишната М.Л. го загуби животот во пожар кој избувнал во нејзината куќа. Од полицијата информираат дека пожарот избувнал околу 20:40 часот во с.Доброшане, на место викано „Студена […]

Избор на уредникот

Куманово стана општина во Северна Македонија – на некој ептен му се брза

Ете и тоа се случи. Куманово е веќе општина во Северна Македонија според извори на интернет. На некој како што може да видите ептен му се брза да го спроведе […]