Ознака: летови

Вести

Визер ја продолжи суспензијата на летови од и до Македонија- еве до кога

Визер најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Македонија, авиокомпанијата ја продолжува суспензијата на сите летови до земјата до 30 […]

Балкан

До 14 јуни 2020 година забрана за летови од Македонија кон Грција и обратно

Грчката Агенција за цивилно воздухопловство преку издадените нови упатства за воздушниот сообраќај, најави продолжување на мерката за привремена забрана за летови од и кон Грција за седум земји, меѓу кои […]

Балкан

Оваа соседна држава ги отвори воздушните граници: Визер ги обнови летовите до овие европски аеродроми!

Авиокомпанијата Визер ги обнови летовите до аеродромот во бугарскиот град Варна од Ајндховен (Холандија), Дортмунд (Германија) и Лондон (Велика Британија). Трите лета се планирани за вечерва. По тој повод, Регионалната […]

Занимливости

Крај на ерата евтини летови: Kога авионите ќе полетаат, патниците ќе ги чека непријатно изненадување

Поради придржувањето на мерките за социјално дистанцирање, околу една третина од местата во авионите во текот на летот би требало да останат празни, а тие губитоци за авио-компаниите би можеле […]

Вести

Од мај ќе летаме со авион по нови правила поради коронавирусот

Европската комисија во мај ќе го претстави пакетот на нови правила за летање откако ќе бидат укинати вонредните мерки. Европската комесарка за транспорт Адина Валеан соопшти дека мерките ќе вклучуваат […]

Вести

„Визер“ ја продолжи суспензијата до 16 мај

„Визер“ ја продолжи суспензијата до 16 мај. „Визер“ официјално објави дека како резултат на мерките поврзани со КОРОНАВИРУС пандемијата и рестрикциите за патување наменети за сите странски летови од и […]

Контроверзни фајлови

Инцидентот Пан Адриа и рушењето на два мигови 21 на ЈНА

До ден денеска останува најголема мистерија овој инцидент на авионот Пан Адрија од 1977 година. Имено на овој авион, кој лета ноќе на релација внатре во Југославија од Загрев до […]

Вести

Откажани летовите на скопскиот аеродром

Маглата во скопската котлина и натаму го попречува авиосообраќајот  од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје и ја намали видливоста и го забави градскиот и приградскиот сообраќај.Од изутрина, како и во […]

Вести

Снежната бура предизвика хаос и откажување на летовите

Снежната бура „Егон“ предизвика смрт на едно лице, илјадници луѓе останаа без струја, а од германските аеродроми се откажани стотици летови.Бурата, која се движи од запад коn источниот дел на […]

Вести

Откажани повеќе од 100 летови од Франкфурт поради снег

Германската авиокомпанија Lufthansa откажа околу 100 летови за понеделник од аеродромот во Франкфурт поради снежни врнежи, јавија светските агенции.Откажани се летови кон домашни и меѓународни дестинации, меѓу кои и летовите […]