Ознака: леќа

Здравје

ЛЕЌА јаделе и СТАРИТЕ ЕГИПЌАНИ а денес ја запоставуваме: Колку е важно во исхраната!

Леќата е една од најстарите хранливи намирници во светот. Постојат намирници кои најчесто ги забораваме и не знаеме колку можат да придонесат за здравјето на организмот. Една таква намирница е […]

Здравје

Намалете го ризикот од кардиоваскуларни заболувања: Овие 5 намирници се најмоќните сојузници во борба со хипертензијата

Во светот, од хипертензија страдаат повеќе од милијарда лица. Високиот крвен притисок се лекува со различни лекови, но можете да го регулирате и со промена на начинот на живот, а […]

Кулинарство

Леќа со просо и круши со кисело млеко

Просото и леќата во овој рецепт прават многу хранлива и вкусна комбинација која изобилува со протеини, растителни влакна, здрави масти, бакар, магнезиум и многу други хранливи материи. Во индиската кујна, […]

Здравје

Намирници поволни за здравјето и работата на белите дробови

– Одржувањето на здравјето на белите дробови е клучно за да се чувствувате добро. Но, голем број фактори, како што се цигарите и изложеноста на загаденоста и токсини во животната […]

Кулинарство

Леќа во црно вино и селен со супа од печени компири и вербена

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни […]