Ознака: лубеница

Живот Љубов и секс

Како да направите природна вијагра со само 3 состојки

Лубеницата е една од најздравите намирници во светот и секако, еден од нашите омилени десерти во текот на топлите летни ноќи. Сепак, ова вкусно овошје во комбинација со уште 2 […]

Кулинарство

ЧОРБА ОД ЛУБЕНИЦА СО СИРЕЊЕ И ЛУТ СОС: Не се вари, а нема да пробате нешто подобро ова лето!

Невообичаена комбинација на состојки во освежувачка летна супа, за чија подготовка воопшто не треба да вклучите шпорет. СОСТОЈКИ ЗА 4 ЛУЃЕ: 440 гр пулпа од лубеница, 40 гр сливи, 40 […]

Здравје

Семките од лубеница имаат моќ природно да го прочистат телото – еве како се користат

Омилената намирница во текот на летните денови е лубеницата, но дали сте чуле за лековитите моќи на нејзините семки? Повеќето луѓе ги фрлаат семките од лубеница кога ја јадат, но […]

Кулинарство

Рецепт: Неодолив сладолед од лубеница – за подготовка ви се потребни само три евтини состојки

Наједноставниот рецепт за сладолед, кој сигурно ќе ве освежи. Жешките летни денови се веќе пред нас и постојано гледаме како да се разладиме. Во тие моменти сите сакаме поладна храна […]

Живот

Не ја фрлајте кората од лубеницата: Дознајте колку е здрава и како може да ја искористите

Додека уживаме во сочниот дел, забораваме на кората од лубеницата. Тука грешиме бидејќи не ги искористуваме сите лековити својства на ова овошје. Во овој дел од лубеницата има Б и […]

Живот

Многумина лубеницата ја јадат само доколку ја посолат: Кога ќе ја слушнете причината, секогаш ќе ја консумирате така…

Солта ја прави лубеницата да биде послатка затоа што креира солено-сладок контраст и така овозможува слаткоста уште повеќе да дојде до израз. Доколку досега сте слушнале за овој трик, веруваме […]

Живот

Доколку лубеницата ја чувате во фрижидер, не сте ни свесни каква грешка правите: Еве каде треба да стои

Експертите од американското Министерство за земјоделие тврдат дека лубеницата не би требало да ја чуваме во фрижидер, туку на собна температура се со цел истата да ги задржи сите хранливи […]