Ознака: лубеница

Живот

Зошто не смеете да изедете повеќе од една резанка лубеница дневно? Страшно ќе се здебелите!

Луѓето обично мислат дека лубеницата, јаболката и зрнестото овошје се само „вода“ со витамини. Но со таквата „вода“, може да се качат прилично многу килограми. Може да се здебелите дури […]

Занимливости

Правите голема грешка ако лубеницата ја ставате во фрижидер, еве зошто треба да престанете со тоа

Истражување кое било направено од американското Министерство за земјоделство покажува дека сите ние кои лубеницата пред консумирање ја ставаме во фрижидер правиме грешка. Имено, како што велат експертите, лубеницата треба […]

Здравје

Храна која најдобро го хидрира телото – за оние кои забораваат да пијат вода

Летото е речиси пред прагот и иако температурите сè уште се пониски, веројатно наскоро ќе ги дочекаме и топлите летни денови. А, сите знаеме дека на топло време, мораме да […]

Живот Љубов и секс

Како да направите природна вијагра со само 3 состојки

Лубеницата е една од најздравите намирници во светот и секако, еден од нашите омилени десерти во текот на топлите летни ноќи. Сепак, ова вкусно овошје во комбинација со уште 2 […]

Нега и убавина

Зошто треба да јадете лубеница секојдневно за време на летото?

Само едно парче лубеница овозможува 25% од дневната потреба за витамин Ц. Витаминот Ц е важен за здрави заби и непца, помага при апсорпција на железо, одржување на здравјето на […]

Кулинарство

Рецепт за летен специјалитет: Пилешко печено во лубеница

Ако ви е здодевно од класичното пилешко и сакате да пробате нешто ново – тогаш пробајте пилешко од лубеница. Со лажица извадете го „месото“ од лубеницата. Пилешкото зачинете го со […]

Живот

Кафе и лубеница – совршеното летно кофеинско освежување

Радостите на летото се доловени во овој слатко-леден пијалак Потребни состојки: 1 капсула еспресо Ледени коцки 30 милилитри сируп од лубеницаж 30 милилитри лимонада 1 парче лубеница Начин на подготовка: […]

Живот

Никако немојте да ја јадете лубеница која изгледа вака- нема да ви биде добро кога ќе ја дознаете причината

Во летниот период кога температурата ќе надмине 30-тина степени често бараме начин како да се освежиме, а најчесто тоа го правиме со ладна и сочна лубеница. Лубеницата е преполна со […]

Занимливости

Дали ја чувате лубеницата во фрижидер? Експертите предупредуваат дека правите голема грешка

Истражувањето кое го спровело американското министерство за земјоделство покажува дека чувањето на лубеницата во фрижидер пред консумирање е огромна грешка која честопати ја правиме. Имено, како што велат експертите, лубеницата […]

Нега и убавина

Лубеница наместо лекови: Ова се сите неверојатни лековити својства на лубеницата!

Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата е исклучителен симбол за здравје. Лубеницата изобилува со витамини и минерали. Го одржува телото хидрирано, а поради обилувањето со витамин Ц и […]

Занимливости

Ако сте љубител на лубеница, овие идеи ќе ги пробате веднаш

Сите љубители на лубеницата уживаат во вкусот на ова овошје. Не ни можете да замислите колку интересни начини за нејзина конзумација постојат. Уживајте во ова видео и научете нешто интересно […]