Ознака: лубеница

Живот Љубов и секс

Како да направите природна вијагра со само 3 состојки

Лубеницата е една од најздравите намирници во светот и секако, еден од нашите омилени десерти во текот на топлите летни ноќи. Сепак, ова вкусно овошје во комбинација со уште 2 […]

Нега и убавина

Зошто треба да јадете лубеница секојдневно за време на летото?

Само едно парче лубеница овозможува 25% од дневната потреба за витамин Ц. Витаминот Ц е важен за здрави заби и непца, помага при апсорпција на железо, одржување на здравјето на […]

Кулинарство

Рецепт за летен специјалитет: Пилешко печено во лубеница

Ако ви е здодевно од класичното пилешко и сакате да пробате нешто ново – тогаш пробајте пилешко од лубеница. Со лажица извадете го „месото“ од лубеницата. Пилешкото зачинете го со […]

Живот

Кафе и лубеница – совршеното летно кофеинско освежување

Радостите на летото се доловени во овој слатко-леден пијалак Потребни состојки: 1 капсула еспресо Ледени коцки 30 милилитри сируп од лубеницаж 30 милилитри лимонада 1 парче лубеница Начин на подготовка: […]

Живот

Никако немојте да ја јадете лубеница која изгледа вака- нема да ви биде добро кога ќе ја дознаете причината

Во летниот период кога температурата ќе надмине 30-тина степени често бараме начин како да се освежиме, а најчесто тоа го правиме со ладна и сочна лубеница. Лубеницата е преполна со […]

Занимливости

Дали ја чувате лубеницата во фрижидер? Експертите предупредуваат дека правите голема грешка

Истражувањето кое го спровело американското министерство за земјоделство покажува дека чувањето на лубеницата во фрижидер пред консумирање е огромна грешка која честопати ја правиме. Имено, како што велат експертите, лубеницата […]

Нега и убавина

Лубеница наместо лекови: Ова се сите неверојатни лековити својства на лубеницата!

Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата е исклучителен симбол за здравје. Лубеницата изобилува со витамини и минерали. Го одржува телото хидрирано, а поради обилувањето со витамин Ц и […]

Занимливости

Ако сте љубител на лубеница, овие идеи ќе ги пробате веднаш

Сите љубители на лубеницата уживаат во вкусот на ова овошје. Не ни можете да замислите колку интересни начини за нејзина конзумација постојат. Уживајте во ова видео и научете нешто интересно […]