Ознака: лубеница

Живот

Кафе и лубеница – совршеното летно кофеинско освежување

Радостите на летото се доловени во овој слатко-леден пијалак Потребни состојки: 1 капсула еспресо Ледени коцки 30 милилитри сируп од лубеницаж 30 милилитри лимонада 1 парче лубеница Начин на подготовка: […]

Живот

Никако немојте да ја јадете лубеница која изгледа вака- нема да ви биде добро кога ќе ја дознаете причината

Во летниот период кога температурата ќе надмине 30-тина степени често бараме начин како да се освежиме, а најчесто тоа го правиме со ладна и сочна лубеница. Лубеницата е преполна со […]

Занимливости

Дали ја чувате лубеницата во фрижидер? Експертите предупредуваат дека правите голема грешка

Истражувањето кое го спровело американското министерство за земјоделство покажува дека чувањето на лубеницата во фрижидер пред консумирање е огромна грешка која честопати ја правиме. Имено, како што велат експертите, лубеницата […]

Нега и убавина

Лубеница наместо лекови: Ова се сите неверојатни лековити својства на лубеницата!

Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата е исклучителен симбол за здравје. Лубеницата изобилува со витамини и минерали. Го одржува телото хидрирано, а поради обилувањето со витамин Ц и […]

Занимливости

Ако сте љубител на лубеница, овие идеи ќе ги пробате веднаш

Сите љубители на лубеницата уживаат во вкусот на ова овошје. Не ни можете да замислите колку интересни начини за нејзина конзумација постојат. Уживајте во ова видео и научете нешто интересно […]

Кулинарство

Освежувачка розова лимонада со лубеница или малини која ќе ве освои ова лето

Многумина го бараат спасот од високите температури во течностите. За таа цел, побегнете од рутината и во обичната лимонада додадете лубеница или малини. За розовата лимонада од малини потребни ви […]

Занимливости

Кога ќе дознаете колку е корисна лубеницата, ќе почнете да ја јадете секој ден

Меѓу најчестите консумирани плодови во текот на летото е освежителната и вкусна лубеница. Таа е богата со минерали, витамини, атиоксиданси и други хранливи материи кои се од суштинска важност за […]