Ознака: лубеница

Живот

Содржат малку калории и ги согоруваат мастите: Еве кои овошја треба да ги консумирате секојдневно

Овошјето е важен дел од здравата исхрана, изобилува со витамини и други хранливи материи кои му се потребни на телото, а одлично е и за губење на килограмите ако го […]

Живот

Кафе и лубеница – совршеното летно кофеинско освежување

Потребни состојки: 1 капсула еспресо Ледени коцки 30 милилитри сируп од лубеница 30 милилитри лимонада 1 парче лубеница Начин на подготовка: Ставете ги ледените коцки во чаша. Сипете го сирупот […]

Живот

Дали ја чувате лубеницата во ладилник? Воопшто не сте ниту свесни колкава грешка правите!

Едно недамнешно истражување спроведено од страна на американското министерство за земјоделство покажува дека сите ние коишто лубеницата пред конзумирање ја ставаме во ладилник всушност – премногу грешиме.Според зборовите на стручњаците, […]

Кулинарство

Освежителен пијалок од лубеница и краставица кој мора да го пробате

Идеален напиток за летните деновиПотребни состојки: 750 грама лубеница (исечкана на коцки и исчистена од семки) 1 краставица (исечкана на коцки) четвртина чаша сок од зелен лимон 2 лажици мед […]

Живот

Целиот живот ја фрламе кората од лубеницата не знаејќи колку е корисна

Повеќето луѓе кората од лубеницата ја фрлаат во ѓубре откако ќе го изедат сочниот дел, не знаејќи дека кората е најздравиот дел од ова овошје.Додека уживаме во сочниот дел, забораваме […]