Не ги фрлајте семките од лубеницата! Еве ЗОШТО!

Loading...

Семките во лубеницата сигурно ве нервираат, и сто пати сте се запрашале зошто воопшто мора да постојат…Кој знае, можеби некогаш сте се плашеле да ги голтате, бидејќи делуваат лошо на организмот. Но, не се грижете, тие се всушност многу корисни ако ги голтнете! Тие содржат протеини.
Семките од лубеницата се здрави. Содржат влакна потребни за работата на системот за варење, помагаат и во случај на појава на паразити, а исто така имаат и антибиотски својства. Тие содржат и цитрулин, кој е познат како антиоксиданс.
Ќе ви претставиме и еден рецепт, кој можете да го искористите во борба против бактеријата ешерихија коли…
Потребно ви е литар топла вода и 30-тина семки. За почеток, во лонец ставете вода, па додадете ги семките. Пуштете водата да зоврие и оставете уште десет минути. Тргнете од оган и оставете да се олади. Процедете и ставете во ладилник. Водата можете да ја пиете и во комбинација со сок, доколку не ви се допаѓа вкусот.Кој знае, можеби некогаш сте се плашеле да ги голтате, бидејќи делуваат лошо на организмот. Но, не се грижете, тие се всушност многу корисни ако ги

loading...