Ознака: Македонија

Вести

Вонредна временска прогноза!

Кон крајот на денот, во северозападните делови ќе има услови за краткотраен дожд.Во понеделник и вторник ќе преовладува променливо облачно време, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, а дневната […]

Вести

Топол ден со можност за максимална температура до 38 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер.Кон крајот на денот во северозападните делови ќе има услови за краткотраен […]

Вести

Кампови на ИСИС се шират во Босна и Македонија?!

Во долините и падините на планините Проклетија и Шар Планина на Косово и Метохија од Пеќ преку Урошевац, Ѓаковица, Ораховац, Дечани, Призрен и Витина, во граничните подрачја со Албанија, Македонија […]

Култура

Конкурс за првото издание на „Кокински Мугри“

Секој учесник има право да учествува со една необјавена поетска творба не подолга од 35 стиха.ЗГ Друштво на Писатели Куманово објавува Поетски Конкурс Конкурсот трае од 07.07.2016 до 24.07.2016. Секој […]

Вести

СДСМ скапо ја плати цената за двојното одложување на изборите!

СДСМ наместо да се сконцентрира на конкретна програма и со неа да настапи на закажаните предвремени парламентарни избори, тие се одлучија за манипулација, лаги и создавање на криза. Цената за […]

Вести

Македонија останува меѓу десетте најмалку задолжени земји во Европа

Министерството за финансии во денешното соопштение во врска со прес-конференцијата на Кире Наумов од СДСМ истакнува дека Македонија останува меѓу десетте најмалку задолжени земји во Европа.– Македонија е умерено задолжена […]

Вести

МВР со голема ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА во повеќе градови

Министерството за внатрешни работи спроведува голема полициска акција во повеќе градови.Неофицијално, акцијата се спроведува во Скопје, Велес, Неготино и Гевгелија, а осомничени се повеќе лица за сторени поголем дел кривични […]

Вести

Самуел Жбогар е назначен за нов амбасадор на ЕУ во Македонија

Поранешниот министер за надворешни работи на Словенија и актуелен специјален претставник на Европската унија на Косово, Самуел Жбогар е нов шеф на делегацијата на ЕУ во Република Македонија.Иако од Европската […]

Регион

ПОСЛЕДНО ИНТЕРВЈУ НА ЃИНЃИЌ: И Македонија се соочува со истиот проблем!

Пред тринаесет години, на влезот на зградата на Владата на Србија, беше убиен првиот демократски избран премиер на Србија и лидер на Демократската партија, Зоран Ѓинѓиќ.Ѓинѓиќ беше убиен на 12. […]

Вести

Приоритет остануваат новите работни места, развој на средни и големи компании

Креирање на работни места остануваат приоритет, вели министерот за финансии Кирил Миноски во интервјуто во Дневникот на Сител.Работните места ни се значајни, вели тој, затоа што Македонија се уште се […]

Вести

ШАРЕНО ЛУДИЛО: Опозиционерите посакуваат турско сценарио во Македонија!

Крвавите пресметки помеѓу војската, полицијата и граѓаните во Турција резултираа со илјадници повредени и над 100 мртви лица.И денес траат тензиите во земјата, а поддржувачите на турскиот претстедател Реџеп Таип […]