Ознака: марш

Македонија

Маршот “Сведоштво за семејство“ ќе го предводи владиката Агатангел 

Повардарскиот митрополит Агатангел денес ќе го пpeдвoди мapшот “Сведоштво за семејство“ во Скопје, посветен на традиционалните семејни вредности. Прес-службата на неговата епархија вчера соопшти дека пред почетокот на пoвopкaта владиката […]

Македонија

Марш на толеранција „Викни силно против насилно“

Хелсиншкиот комитет за човекови права денес го организира десеттиот Марш на толеранција, кој ќе почне во 12 часот пред Музеј на Град Скопје. „Политичко-општествените случувања во изминативе децении создадоа контекст […]

Вести

Земјоделците со тешка механизација се приклучуваат на протестниот марш во Скопје ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Земјоделците огорчени од Тиранската платформа, со тешка земјоделска механизација се приклучуваат на протестниот марш во Скопје на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.Со трактори и комбајни, земјоделците кажуваат „НЕ“ на воведувањето […]

Вести

Охриѓани масовно и денес на марш: Да го заштитиме јазикот, културата, државата

Граѓани на Охрид вечерва повторно со марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, со цел да ја искажат, како што велат, својата […]

Вести

Jас сум инвалид со два мозочни удари, но дојдов тука да се борам за нашата Македонија!

Треба да ја чуваме Македонија како зеница во окото, ние немаме друга држава, јас сум инвалид со два мозочни удари, но дојдов тука да се борам, рече еден од учесниците […]

Вести

Повеќе од 15.000 граѓани порачаа: Црвено- жолтата линија нема да ја поминат!

Над 15 илјади граѓани маршираа попладнево од Владата на Република Македонија до Законоданиот дом. Маршот кој не беше поддржан од ниту една политичка партија, наиде на голем одзив кај народот, граѓаните […]

Вести

„Тврдокорните“ со марш за зачувување на Македонија

Со молитва „Спаси ги господи твоите луѓе…победи над непријателот“ и извици „Македонија, Македонија“, стотици граѓани кои се собраа во дворот на Соборниот храм го започнаа својот марш низ улиците на […]

Издвојуваме

Кичевчани маршираат кон Крушево за Илинден 1988 година

Со мало задоцнување, бидејќи ни беа испратени непосредно пред Илинден, ги објавуваме овие две видеа направени во далечната 1988 година.На видеата се кичевчани кои се собираат и одат пешки накај […]

Вести

И оваа година се одржа традицоналниот планаинраски марш „Васил Чакаларов“

И оваа година се одржа традицоналниот планаинраски марш „Васил Чакаларов“И оваа година се одржа традицоналниот планаинраски марш “Васил Чакаларов”,кој го организара Македонското патриотско здружение “Тодор Александров” Планинарскиот марш се одржа […]