Ознака: масло

Кулинарство

Домашна алва

1 филџан вода 2 филџана масло 6 филџани брашно 6 филџани шеќер 1 филџан какао лешници, ореви или бадеми по желба Во тенџере на оган ставете ги маслото, водата и шеќерот. […]

Кулинарство

Чорба од ослич

500 г исчистен ослич 2 моркови исечени на парчиња 1 корен од пашканат исечен на парчиња 1 лажица сув зачин 1 ловоров лист 10-тина зрна црн пипер 1 1/2  литар вода […]

Кулинарство

Пиле фрикасе

4 копани со наткопани 2 лажици путер 2 лажици масло 2 лажици брашно 3 жолчки 4 лажици кисело мляко сок од 1/2 лимон сол и мелен црн пипер Сварете ги […]

Кулинарство

Зебра торта

5 јајца 250 г шеќер 300 мл масло 125 мл млеко 1 ванилин шеќер 350 г брашно 35 г какао 1 прашок за пециво Шеќерот, маслото, млекото, јајцата и ванилиниот […]