Ознака: месо

Нега и убавина

Што се случува во телото кога не јадете месо?

Диететичарката и нутриционистка Рејчел Хокинс вели дека е многу важно пред да станете вегетаријанец, да ги имате сите потребни информации за нутриентите и витамините. Таа вели дека при преминувањето на […]

Занимливости

Месото што ќе го јадеме во 2040 година нема да потекнува од животни, тврди научeн извештај

Најголемиот дел од месото што луѓето ќе го јадат во 2040 година нема да потекнува од животни што се одгледуваат за колење и производство на месо. Ова се наведува во […]

Живот

Колку месо и млечни производи смееме да консумираме дневно?

Долго се верувало дека здравата и квалитетна исхрана содржи 4 групи намирници – млечни производи, месо, житарици и овошје и зеленчук. Сепак, денешното мислење на експертите драстично се разликува. Колку […]

Вести

Тринаесет земји во ЕУ засегнати од полското расипано месо

Европската Комисија соопшти дека тринаесет земји во ЕУ се засегнати од извозот на расипано говедско месо од Полска, јави дописничката на МИА од Брисел. Освен Полска, земјите во кои може […]

Живот

Претерувате со месо и алкохол? Ви се заканува „кралската болест“

Ако чувствувате силни болки во зглобовите, ‘рскавиците, сврзното и поткожното ткиво, тогаш страдате од гихт. За намалување на болките можат да помогнат природни чаеви, храна со помалку зачини и зеленчук. […]