Ознака: мозок

Живот

Научниците откриле едноставен трик со кој може да запамтите буквално сè

Најновата студија покажала дека ако треба нешто да запамтите, тогаш нацртајте го и нема да имате проблем. Еве на кој начин функционира тоа. Според најновите истражувања, цртањето има многу силен […]

Живот

Нови докази дека овошјето и зеленчукот се добри за мозокот

Средовечни мажи кои јадат многу овошје и зеленчук може да намалат шанси за когнитивни проблеми во доцните години од животот во споредба со врсници кои не конзумираат такви намирници често, […]

Uncategorized

Нахранете го мозокот: Овие намирници ја подобруваат вашата концентрација

Со оглед на тоа дека започна новата учебна и академска година, неопхдно е да бидеме многу сконцентрирани. Покрај тоа што концентрацијата ни е потребна за учење, неопходна е и за […]

Живот

Стресот влијае на потешкотии со помнењето и намалува волумен на мозокот

Континуирана изложеност на стрес може да резултира со проблеми во меморијата и намалување на волуменот на мозокот, се наведува во студија објавена во списанието Неуролоџи. „Високо ниво на кортизол, хормон […]

Живот

Заборавањето е корисно за вашиот мозок

Ново истражување на Универзитетот на Торонто оди во прилог на тезата дека заборавањето е заштитен механизам во самиот мозок, односно да не заштити од преоптовареност со информации. Со други зборови, […]

Живот

Мозокот функционира до 10 минути после клиничката смрт

Мозочната активност продолжува до 10 минути после смртта, покажа најновото истражување на тимот на лекари од универзитетот во западен Онтарио во Канада, а сето ова може да доведе до нови […]