Ознака: москва

Вести

СЗО почна разговори со Москва за проверка на руската вакцина

Светската здравствена организација (СЗО) за Европа соопшти дека започнала разговори со Русија во обид да добие повеќе информации за експерименталната вакцина против Ковид-19, која Москва неодамна ја одобри. Минатата недела […]

Издвојуваме

Филип Петровски со предавање на Московскиот МГИМО за „проблемот Македонија“ (видео)

Филип Петровски со предавање на Московскиот МГИМО за „проблемот Македонија“ (видео) На неговиот веб сајт ФилипПетровски.мк тој вчера поставил предавање кое е одржано на престижниот Институт МГИМО во Москва. Од […]

Вести

Портпаролот на Путин, Песков Песков заразен со коронавирус

Портпаролот на Путин, Песков Песков заразен со коронавирус Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, е тестиран позитивен за вирусот Ковид-19. Според руски медиуми, тој бил задржан во болница. „Да, се разболев. […]

Вести

Пожар во болница во Москва во која се сместени заразени од коронавирусот, има и загинати

Досега едно лице го загубило животот во пожарот кој избил во болница во Москва во која се сместени пациенти заразени од коронавирус. Како што пренесуваат локалните медиуми, пожарот избил на […]

Вести

Бројот на случаи на коронавирус на Русија се искачува високо, Москва најавува стегање на обрачот

Бројот на случаи на коронавирус на Русија се искачува високо, Москва најавува стегање на обрачот. Русија во саботата пријави 9.623 нови случаи на коронавирус, што е нејзин најголем дневен пораст […]

Вести

Докторот со кој што Путин се ракуваше минатата недела е позитивен на КОРОНА

Докторот со кој што Путин се ракуваше минатата недела е позитивен на КОРОНА Денис Проценко (44) ја предводи болницата за инфективни болести „Комунарка“ во Москва, која Путин ја посети минатата […]

Вести

Путин во посета на болница каде што се лечат заразени со КОРОНА ВИРУС (видео)

Путин во посета на болница каде што се лечат заразени со КОРОНА ВИРУС. Овој политичар упорно ги поместува границите на тоа како треба да се практиција политиката. Се облече во […]

Вести

Москва планира изградба на медински центар за Ковид-19 по кинески модел

Москва планира да изгради медицински центар за да спречи ширење на пандемијата на коронавирус, по примерот на Кина која во Вухан изгради болница со 1000 легла за 10 дена.. Новиот […]

Вести Свет

Пет жртви од кои четири деца во пожар во Москва

Пет лица, меѓу кои четири деца, денеска загинаа во пожар што избувна во станбена зграда во московската област Волоколамск. Во пожарот, кој избувнал на првиот кат, повредени се три лица, […]

Свет

Додека Европа гори, Москва се смрзнува

Нов температурен рекорд е регистриран во рускиот главен град за 70 години мерења, објави метеоролошкиот центар Фобос. Во Москва, денеска температурата на воздухот изнесуваше 11 Целзиусови степени. Просечната температура за […]

Свет

Со спектакуларна воена парада Русија ја слави победата над фашизмот

На “Црвениот плоштад“ во Москва утрово започна воената парада во чест на 9 Мај, Денот на победата над фашизмот. Во воената парада ќе учествуваат повеќе од 13.000 војници, 74 авиони и […]