Ознака: нане

Кулинарство

Лето во чинија – лесна, овошна салата со лубеница и нане

Сезоната на лубениците е во ек и речиси сите го обожаваме ова неверојатно вкусно, нискокалорично и освежително овошје. Доколку ви здодеа да јадете резанки, можеби е време да испробате едноставен […]

Кулинарство

Моментално освежување- исецкајте лубеница и измешајте ја со оваа билка

Нема ништо подобро во летниот период од лубеница, а кога ќе го пробате овој напиток, полесно ќе ги поднесувате летните денови. Сè што ви треба е лубеница и малку нане, […]

Кулинарство

Домашен сок од нане: вистинско освежување за топлите летни денови

Покрај овошните сокови и чаевите, можете да пробате да си направите и сируп од нане што дефинитивно ќе ве освежи. Потребни состојки: 10 гранчиња нане Шеќер по желба 10-тина грама […]

Живот

Зачинете ја храната за да бидете здрави: За што се добри босилекот, нането, лукот…?

Зачините можат да дадат неверојатен вкус на храната, но истовремено се многу полезни за здравјето. Ете зошто нутриционистите советуваат да не ги избегнуваме и да го искористиме максимално она што […]

Кулинарство

Домашен “зелен“ сладолед во кој може да уживате во неограничени количини!

Од овој сладолед може да јадете колку што сакате без да почувствувате ни грамче грижа на совест. Напротив, сладоледот е здрав и одличен е за секоја диета. Како да го […]

Кулинарство

Ледено кафе со нане

Повикајте го летото во вашиот живот Потребни состојки: 230 милилитри концентрат од кафе 230 милилитри вода 220 грама шеќер 3 супени лажици млеко Свежо ванила стапче Ледени коцки Листови од […]

Живот

Нането како морфиум против силни болки

Науката ги потврди лековитите својства на ментолот (нането), од кој уште “старите” Грци и Кинези правеле освежувачки облоги и ги употребувале за да ја ублажат болката. Научниците имаат произведено синтетички […]

Живот

Постојат неверојатни причини зошто дома треба да имате засадено нане

Нането или ментолот имаат многу лековити дејства, но ќе ви спомнеме само некои од нив:Го стимулира варењето на храната Нането е богато со антиоксиданси и фитоуријентилни кои се добри за […]

Занимливости

БЕЗ ОТРОВИ И ХЕМИКАЛИИ: Домашен спреј против комарци чии ефекти се видливи по првото прскање!

Најдобро е да набавите мрежа за комарци, а оние кои ќе влезат можете да ги избркате со електричен апарат против комарци.Спиралите на палење исто така ги растеруваат инсектите, но не […]

Живот

Оваа БИЛКА ги брка комарците, бубашвабите и глувците од вашиот дом- и тоа ЗАСЕКОГАШ! А при тоа, секаде околу нас расте како коров!

Не морате да купувате скапи производи  за да се ослободите од напаст како  што  се комарците, бубашвабите или  други инсекти, па дури  и  глувци. Доволно ќе биде да ја засадите […]