Ознака: настава

Живот

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да […]

Вести

113 УЧИЛИШТА БАРААТ ДА ОДРЖУВААТ НАСТАВА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО

Здравствените инспектори ќе вршат контрола дали се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот и дали наставниците и учениците ги применуваат протоколите пропишани од Комисијата за заразни болести во училиштата каде […]

Вести

Нема бегање од часови, настава по распоред

Националната платформа за онлајн-настава ќе има многу можности, но најважно е што ќе има интеракција меѓу наставниците и учениците, а секој наставен ден ќе биде организиран според распоред на часови. […]

Вести

Нејасен успехот на учебната година: „Наставниците со хронични болести да останат дома“

Одложувањето на учебната година, кратењето на часовите и измената на школскиот календар иако се надвор од законските одредби, не ја алармираат потребата од законски измени иако не дели еден месец […]

Вести

Градинките се подготвуваат за прием на деца од 9 септември, училиштата ќе ги отворат вратите од 1 октомври

Директорите и вработените од денеска интензивно се подготовуваат за безбедно згрижување на децата од предучилишна возраст и заштита на вработените. Се набавуваат хигиенски средства, нови постелнини се реновираат просториите. За […]

Вести

Со маски или без, учениците низ Европа почнаа да се враќаат во училиштата

Училиштата низ цела Европа ги отвораат вратите за учениците овој месец, речиси по шест месеци од почетокот на пандемијата. Многу наставници и родители се плашат дека повторното отворање на училиштата […]

Вести

Епидемиолошката состојба стабилна – одлука за отворање на градинките и план за наставата во училиштата

Епидемиолошката состојба во земјава е стабилна, оцени министерот за здравство Венко Филипче, соопштувајќи дека врз основа на извештаите од Институтот за јавно здравје се и протоколите изготвени од Комисијата за […]

Вести

СИТЕ РОДИТЕЛИ НА ДЕЦА ДО 10 ГОДИНИ И ОД СЕПТЕМВРИ ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ ОД ОДЕЊЕ НА РАБОТА

Сите родители на деца на возраст до 10 години и по почетокот на учебната година ќе бидат ослободени од одење на работа како и досега, во рамки на мерките за […]

Вести

МОРА ДА ИМА ТЕРМИНИ ЗА ИСПРАШУВАЊЕ ВО УЧИЛНИЦА: Проверката на знаењето ќе биде еден на еден, порачуваат наставниците

Низа недоречености останаа во однос на почетокот на новата учебна година. И наставниците и родителите имаат безброј прашања на кои досега не добија одговори, но реакциите и револтот кај голем […]

Вести

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која […]

Вести

Се уште се чека конечната одлука, во меѓувреме различни ставови како да почне наставата

Како ќе се одвива наставата од 1 септември, според најавите, требаше да биде познато на 10 август, но во изминатите два дена и на помалку од три недели до почетокот […]