Ознака: НАТО

Вести

Авганистанските сили нема да смеат да бараат воздушна поддршка од НАТО

Авганистанските безбедносни сили нема повеќе да смеат да ги повикуваат воздухопловите на НАТО во помош во текот на своите операции, изјави претседателот Хамид Карзаи во саботата во престолнината Кабул.„Утре ќе […]

Вести

Десет цивили убиени во напад на НАТО во источен Авганистан

Десет цивили, меѓу кои и пет деца, се убиени во среда при воздушен напад на НАТО во источен Авганистан, соопштија локалните власти.Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го осуди воздушниот напад во […]

Вести

Десетина Авганистанци загинаа во воздушен напад на НАТО

Тринаесет Авганистанци, повеќето цивил од кои жени и деца се убиени во воздушен напад на Меѓународните сили за помош за безбедност (ИСАФ) во Авганистан во источната покраина Кунар, јавува авганистанската […]

Вести

Генералот Данфорд нов командант на НАТО силите во Авганистан

Генералот Џозеф Данфорд во неделата е иемнуван за нов командант на Меѓународните безбедносни сили за помош (ИСАФ) во Авганистан, објави AFP.Генералот на морнаричката пешадија Џозеф Данфорд ја презеде функцијата командант […]