Ознака: Никос Коѕијас

Балкан

Коѕијас изолиран од сите пишува книга за Договорот од Преспа

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во својата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа. Според грчките медиуми, како што jави дописничката […]

Балкан

Коѕијас: На споменикот на Александар Велики во Скопје стои дека тој е грчки херој

Никос Коѕијас, поранешниот грчки министер за надворешни работи ја објави новопоставената табла на споменикот на Александар Велики во Скопје, наведувајќи дека на знакот се вели дека тој е грчки херој.„Знак […]

Вести

Почнува спроведувањето на Договорот со Грција

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова имплементација. Македонската Влада се очекува денеска на […]

Вести

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат Договорот во Псарадес и Отешево

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна […]

Вести

Надеж дека граѓаните ќе гласаат позитивно на референдумот

Надеж дека граѓаните ќе гласаат позитивно на референдумот изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за рускиот весник „Известија“, бидејќи смета дека договорот е добар, вин-вин и урамнотежен. […]

Вести

Коѕијас и Димитров договориле рамка за компромис за името

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија Никос Коѕијас и Никола Димитров договориле рамка за компромис за името и сега работите за конечен договор се во рацете на премиерите […]

Вести

Папандреу вчера во Атина на средби со Ципрас и Коѕијас, денес во Сунио со Димитров

Aктуелниот и поранешниот грчки премиер, Алексис Ципрас и Јоргос Папандреу на нивната вчерашна речиси 1,5-часовна средба во премиерската палата разговарале,меѓудругото, и за преговорите за името. Претседателот на социјалистичката интернационала и […]

Вести

Почнува квадрилатералата во Солун, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока […]

Вести

Нова средба Димитров – Коѕијас оваа недела во Солун

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат […]

Вести

Коѕијас потврдува дека ќе има ревизија на учебниците

На интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни работи уште стои транскриптот од интервјуто на Коѕиjас за утринската програма на грчката национална телевизија во која што тој вели дека очекува до почетокот […]

Вести

ПЈРМ може во НАТО само со нов договор во ОН за ново име

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, на денешната прес-конференција по средбата со македонскиот колега Никола Димитров јавно ги повтори грчките позиции дека без промена на името, Македонија не може да […]

Вести

Попоски: Кризата има цена на чинење, фокусот да остане на итните реформи

Политичката криза има цена на чинење, но доколку го одржиме фокусот на спроведување на идните реформски приоритети без оглед на напредокот на политичкиот дијалог ќе докажеме дека Македонија има капацитет […]