Ознака: Никос Коѕијас

Вести

Нова средба Димитров – Коѕијас оваа недела во Солун

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок ќе учествуваат […]

Вести

Коѕијас потврдува дека ќе има ревизија на учебниците

На интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни работи уште стои транскриптот од интервјуто на Коѕиjас за утринската програма на грчката национална телевизија во која што тој вели дека очекува до почетокот […]

Вести

ПЈРМ може во НАТО само со нов договор во ОН за ново име

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, на денешната прес-конференција по средбата со македонскиот колега Никола Димитров јавно ги повтори грчките позиции дека без промена на името, Македонија не може да […]

Вести

Попоски: Кризата има цена на чинење, фокусот да остане на итните реформи

Политичката криза има цена на чинење, но доколку го одржиме фокусот на спроведување на идните реформски приоритети без оглед на напредокот на политичкиот дијалог ќе докажеме дека Македонија има капацитет […]