Ознака: нова година

Кулинарство

Овој колач се правел за дочек на Новата година во бивша Југославија: Едноставно, а прекрасно!

Време е да смислите што ќе спремате за дочек на Новата година. Наш предлог е еден прекрасен, стар колач. Овој колач се правел за дочек на Новата година во бивша […]

Живот

Суеверија за Нова година: Бакнете се и отворете ја вратата на полноќ…

Новата година се поврзува со многу суеверија и верувања, за подобра иднина, поголема среќа и пронаоѓање на вистинската љубов… Ви ги пренесуваме најинтересните суеверија и верувања од целиот свет. Нова […]

Занимливости

Кој во Европа ги носи подароците за Нова година и Божик?

Кај нас на децата подароци им носи Дедо Мраз. Но, на Стариот континет различни личности ја обавуваат оваа „работа“. Сите ја знаеме приказната дека Дедо Мраз во новогодишниот период има […]

Занимливости

5-те најдобри онлајн-дочеци на Нова година што можете бесплатно да ги следите од вашиот дом

Зимските денови поминете ги во кругот на семејството, стоплени со домашна храна и празична атмосфера. Оваа година не беше таква каква што се надевавме дека ќе биде, но тоа не […]

Вести

Комисијата предлага забрана за дочек на Нова година на плоштадите

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок донесе нов пакет рестриктивни мерки кои ќе важат од 18 декември до 21 јануари. -Во претстојниот период Комисијата за заразни болести препорачува забрана […]

Избор на уредникот

ЛАМПИОНОТ СО „СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА“ ОД ЛОНДОН СЕГА ВИCИ НА ЕЛКАТА НА ЗАЕВИ

Не знаеме дали е ова за фалење или… Меѓу новогодишните украси на елката на Заеви, виси и лампион на кој пишува „Северна Македонија“. Но, тоа не е било кој лампион […]

Култура

Ефто Пупиновски – сами си се ставаме како граѓани од втор ред

Ефто Пупиновски се обрати на нашата јавност преку неговиот профил на Фејсбук. Истито го пренесеуваме во целост: МАКЕДОНСКИ ФЕНОМЕН Самиот да се ставаш како граѓанин од ВТОР ред.? И така […]