Ознака: оскар

Вести

Дали се ова можеби најбизарните Оскари до сега: Завивање на сцена, трагична посвета, Хопкинс собори рекорд

Церемонијата на доделување на Оскарите поради пандемијата се одржа во невидено издание! 93-то доделување на Оскарите се одржаа на повеќе локации во Лос Анџелес, но и надвор од САД. Главните […]

Занимливости

Таа е за Оскар: Девојче одглуми дека и се допаѓа јадењето на мајка и

За да не ги повреди чувствата на својата мајка, ова мало девојче одлично одглуми дека и се допаѓа оброкот. Ова урнебесно видео стана вирално на социјалните мрежи. Мајката го снимала […]

Сцена

Атиџе: Сакам малку да ме остават на раат, си имам работа со пчелите

Сакам малку да ме остават на раат од интервјуа. Со пчелите си имам работа, порача денеска на прес-конференција преку видео врска од Холивуд, ѕвездата од „Медена земја“, Атиџе Муратова. Атиџе, […]

Сцена

Тимот на „Медена земја“: Не добивме Оскар, но сосема сме свесни за големината на овој филм

И покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој филм, за значењето на пораката што ја пренесува, за силата на бескрајните приказни што […]

Сцена

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ НЕ ГО ДОБИ ОСКАРОТ ЗА НАЈДОБАР ДОКУМЕНТАРЕЦ

На 92-то издание на Оскарите, „Медена земја“ е номиниран во две категории: најдобар документарен и најдобар интернационален филм. Во првата објавена категорија за најдобар документарен филм, „Медена земја“ не го […]