Ознака: ПАД

Вести

ГЕРМАНСКИОТ БДП ПАДНА ЗА ПЕТ ПРОЦЕНТИ ВО 2020 ГОДИНА

Германската економија забележа пад од 5,0 проценти во пандемијата 2020 година, завршувајќи ја десетгодишната експанзија бидејќи задуши голем дел од бизнис активностите на потрошувачите, според податоците на Федералното биро за […]

Вести

Пад на продажбата на возилата на „Фолксваген“ за 15,2 отсто во 2020 година

Продажбата на автомобили на германската компанија „Фолксваген“ опадна за 15,2 отсто во 2020 година, на светско ниво. Главна причина за тоа е пандемијата на коронавирусот. Компанијата соопшти дека продажбата значително […]

Вести

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други крипто валути

Биткоинот денеска падна на најниско ниво во последните 10 дена, поради распродажбата што се прошири на други помали дигитални монети. Биткоинот, најголемата крипто валута во светот, падна за дури 13 […]

Вести

ТУРСКАТА ЛИРА ПОТОНА НА РЕКОРДНО НИСКО НИВО ВО ОДНОС НА ДОЛАРОТ

Турската лира падна на рекордно ниска вредност од 8,15 лири на еден американски долар, поради загриженоста на инвеститорите од тоа колку Турската економија е погодена од коронавирусот, но и конфликтот […]

Балкан

Катаклизма во грчкиот туризам – од 544 ”паднаа” на 7 милиони евра заработка

Намалувањетона транспортниот суфицит најмногу се должи на падот на нето приходот за 15.5 отсто, воглавно од услугите на морскиот сообраќај. Грчките приходи од туризмот паднаа на 7 милиони евра во месец […]

Вести Видео

Се сруши Ф22 Раптор на американската авијација (видео)

Се сруши Ф22 Раптор на американската авијација (видео) Авион на воздухопловството на САД Ф-22 Раптор се урна за време на тренингот во северозападна Флорида. Пилотот преживеал откако безбедно се катапултирал. […]

Занимливости

Продажбата на презервативи во Русија скокна 31% за недела дена поради пандемијата на коронавирус

Продажбата на презервативи во Русија скокна 31% за недела дена поради пандемијата на коронавирус Граѓаните очигледно сериозно ги сфатија препораките за самоизолација и карантин. Во Русија поради пандемијата на коронавирусот […]

Вести

Џастин Трудо, премиерот на Канада е во домашна изолација поради сомнеж од КОРОНА

Џастин Трудо, премиерот на Канада е во домашна изолација поради сомнеж од КОРОНА. Тој одлучил да се самоизолира во моментот кога неговата сопруга покажала симптоми на грип. Неговата сопруга се […]