Ознака: палачинки

Кулинарство

Рецепт за палачинки со ладен прелив од кафе и вкус на бадем

Легендата за ликерот датира од 16 век кога Бернардино Луини, познат сликар и голем обожавател на Леонардо да Винчи, насликал фреска со мотив на Дева Марија во Сароно. Како модел […]

Кулинарство

Идеја за денешниот ручек: Палачинки од компир

Направете декоративен и вкусен ручек. Потребни состојки: 2 лажици бело брашно, 800гр компир, 1 јајце, сол, црн пипер, масло и лебни трошки. Подготовка: Сварете ги компирите. Потоа од нив направете […]

Кулинарство

Рецепт за палачинки од тиквички со сланина и павлака

Тиквичките се одлична летна храна без разлика како ќе ги подготвите. Но, дали имате пробано палачинки од тиквички со полнеж од сланина и павлака? Ако одговорт е не, тогаш погледнете […]

Кулинарство

Не јадете благо? – Ова се совршените палачинки за вас!

Доколку сте веган или пак вегетаријанец, ова е совршениот рецепт за вас, ова лето! Така-наречените „Зелени палачинки“ содржат многу зеленило во нив па се совршени доколку сакате да се откачите […]

Кулинарство

Рецепт за совршени чизкејк палачинки – слатко задоволство за вистинските гурмани

Без јајца, желатин и комплицирање, рецепт за чизкејк палачинки кои што се идеални и одличен начин да го зголемите вашиот шеќер кога ќе ви падне. Дозволете вашата фантазија да работи, […]

Кулинарство

Четири рецепти за совршен појадок од палачинки

Ако обожавате палачинки овие рецепти се совршен избор за појадок. Tasty објави четири различни начини на подготвување вкусни и лесни палачинки кои можете да ги комбинирате со омилените намирници и […]

Кулинарство

Еден француски слаткар открива како да направите совршени палачинки

Додавањето маслиново масло во тестото и оставањето на смесата да отстои половина час пред пржењето, се само некои од советите на францускиот готвач, специјалист за слатки, Крис Бернард, кој има […]