Ознака: парламент

Вести

Тепачка во парламентот на Турција по прашање за интервенцијата во Сирија

Тепачка во парламентот на Турција по прашање за интервенцијата во Сирија. Се степаа големи групи на пратеници и не се штедеа тупаници. Судирот денеска започна кога Енгин Озкок од опозициската […]

Вести

Шпанија го ратификуваше протоколот за пристапување во НАТО на Македонија

Шпанија го ратификуваше протоколот за пристапување во НАТО на Македонија. Пратениците гласаа со големо мнозинство 279 За, 1 беше против, и 51 беа воздржани.   ✅ El #Pleno aprueba el […]

Вести

Ќе се носи Законот за ЈО, обезбедени се наводно 80 пратеници што ќе го гласаат

Власта обезбеди 80 гласови за законот за јавно обвинителство, а на вечерашната владина седница закажана за 22 часот се очекува да биде одобрен текстот на законот и да биде испратен […]

Македонија

Заради предизборна кампања за претседателски избори Парламентот нема да работи од 1 април

Собранието на Република Северна Македонија нема да работи од 1 април кога почнува предизборната кампања за претседателските избори. Претседателот Талат Џафери вели дека е вообичаена пракса Собранието да не заседава во […]

Избор на уредникот

Апел од дијаспората до пратениците во сеуште македонскиот парламент!

Апел од дијаспората до пратениците во сеуште македонскиот парламент Повик до пратеничката од Општина Делчево, Мира Стојчевска да не ги гласа уставните промени и промената на името! Гневни и крајно […]

Вести Видео Македонија

Историски говор на ИВАНОВ за бришењето на Македонската национална држава и идентитет од страна на СДСМ

Историски говор на ИВАНОВ за бришењето на Македонската национална држава и идентитет од страна на СДСМ, Зошто ние да бидеме единствената држава во регионот без државотворен начин. Станавме држава во […]

Вести Коментари Македонија

Амнестирани се сите пратеници, може да се смени името!

Ова се очекуваше. Да се амнестираат пратениците за да може без проблем да и се смени името и идентитетот на државата. Што ве гледам чудни? Да не очекувавте нешто друго? […]

Вести Свет

Нова тепачка во украинскиот Парламент

Во украинскиот Парламент повторно се случи тепачка. Како што пренесуваат украинските медиуми до тупаниците и туркањата меѓу пратениците дошло заради плаката на која се наоѓал украински политичар наречен „Путинов агент“. […]

Вести Свет

Украина прогласи воена состојба

Откако Русија заплени три украински поморски бродови, во теснец во близина на полуостровот Крим кој е анектиран од Русија, украинскиот Парламент гласаше „за“ прогласување на воена состојба во период од 30 […]

Вести

Што му пишал Груевски на Вељаноски пред упадот во Собранието?

Ден пред 27 април и влегувањето на народот во Парламентот Груевски му пишал на Вељановски. Сево ова сега излегува на површина во текот на судењето бидејќи обвинителството изведува докази од […]

Коментари

Пратениците барале од Мицковски повторно да бидат на листите!

Како што се загрева изборната машина, која мислиме дека ќе биде погубна за многумина политиканти, веќе се појавуваат големи апетити во „Белата Палата“. Имено вечерва бевме информирани дека досегашните пратеници […]