Ознака: песна

Сцена

Саша Ковачевиќ отпатува за Колумбија, подготвува нови хитови

Српскиот пејач, Саша Ковачевиќ, отпатува за Колумбија. Тој во изминативе неколку дена најавуваше за оваа турнеја, каде што најверојатно ќе се варати со нови спотови и хитови. Пејачот кој во […]

Сцена

Нов хит „камбек“ на Вале Гулабица со кој повторно ќе се вивне на врвот на македонското естрадно небо

Да вистина е, Вале Гулабица има нов хит со многу длабок текст кој не може да го смисли секој. Запејте си: „Да да, вистина, и кафето истина, ај друго ќе […]

Сцена

Миле Кузмановски го завршува својот нов албум, а ова е неговата најнова песна

Македонскиот фолк пејач Миле Кузмановски ова лето напорно работи на својот нов албум, за кој најавува дека подготовките се при крај. Пејачот вчера ја објави својата најнова песна насловена „Чадор […]

Сцена

Гените се чудо: Ќерката на Јоксимовиќ запеа и ги остави сите без здив, а кога ќе видите кој ја пофали ќе сфатите

Братот на пејачот Жељко Јоксимовиќ сподели видео од ќерката на пејачот во која открива колку е горд на својата внука Мина Јоксимовиќ која ги покажа завидливите вокални способности. Мина покажа […]

Сцена

Тоше Проески стана жртва на руски плагијатори: Го претставија неговиот хит како своја авторска песна

Една од најпопуларните, но и најстарите руски рок групи „Землјане” која постои повеќе од четири децении на руската музичка сцена, ги разгневи почитувачите на ликот и делото на Тоше Проески, […]

Живот

Малкумина ја знаат тажната вистина: Како настанала песната „Ѓурѓовден“ која сите ја пееме?

Песната Ѓурѓовден била создадена во возот на смртта кој патувал од Сараево до Јасеновац. Затворениците во вагони без храна и вода почнале да паѓаат во криза од страв и несигурност. […]

Сцена

Цеца со моќни зборови емотивно си ја отвори душата- еве што и порача на нејзината ќерка Анастасија

Ќерката на Цеца овие денови ја објави новата песна „Ране“ која за само исто така неколку денови има преку 7 милиони прегледи. Откако на Анастасија Ражнатовиќ и честиташе нејзиниот брат […]

Сцена

„Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“

Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на овогодинешната Буба Мара. Тој на оваа тема испеа и песна, по која публиката громогласно аплаудираше и […]

Сцена

Ден по погребот на Шабан и музичарот со кого загинаа погребан со омилената песна од Шаулиќ која го опишува неговиот живот

Ден по погребот на кралот на фолк музиката Шабан Шаулиќ е погребан музичарот Мирсад Кериќ кој воедно беше и возач при кобната несреќа во Германија. Музичарот кој беше долгогодишен соработник […]