Ознака: печурки

Кулинарство

Идеја за појадок: Лиснати ѓевречиња со сланина, маслинки и печурки

За денешниот појадок пробајте го рецептот на Мартина Трајаноска за лиснати ѓевречиња со маслинки, сланина и печурки. Потребни состојки: 400 мл млака вода 1 кг брашно 3-4 лажици зејтин 1 […]

Кулинарство

Идеја за појадок: Лиснати ѓевречиња со сланина, маслинки и печурки

За денешниот појадок пробајте го рецептот на Мартина Трајаноска за лиснати ѓевречиња со маслинки, сланина и печурки. Потребни состојки: 400 мл млака вода 1 кг брашно 3-4 лажици зејтин 1 […]

Кулинарство

Зимница не се само ајварот и лутеницата, направете си печурки во тегла

Есента е време за правење зимница. Ајвар, лутеница, туршија ќе има во секое домаќинство. Но ние ви предлагаме уште нешто: Направете печурки во тегла. СОСТОЈКИ: 3 кг. печурки 6 лажици […]

Кулинарство

Предлог за ручек како од ресторан: Пилешко со печурки и моцарела

Одличен рецепт за брз и вкусен ручек. Потребни состојки: 3 парчиња пилешки стек 400 гр печурки Две чешниња лук Половина коцка пилешка супа Половина чаша бело вино 150 гр моцарела […]

Здравје

Еве зошто, што повеќе треба да конзумираме печурки!

Научници од Универзитетот на Пенсилванија во САД, сметаат дека печурките од видот вргањ (Boletus edulis) може да го намалат стареењето на човековиот организам, поради изобилството антиоксиданти кои овие плодови ги […]