Ознака: пиперки

Кулинарство

Мусака без месо

4 модри патлиџани 1 ½ кг домати 500 г парчиња сирење 5 пиперки исечени на парчиња 3 исечени главици кромид 2 лажици исечен магдонос 5 исечени чешниња лук 1 лажица […]

Вести

Струмичко: Целосно оштетен родот на пиперка и пченица, надлежните никаде ги нема

Големо невреме денеска го погоди струмичкиот регион, селата Муртино, Моноспитово, Робово, Бориево и Еднокукино беа зафатени од пороен дожд и град, кој целосно го уништи родот на пиперката, но и […]

Вести

Производителите на пиперка во Пелагониско се соочуваат со егзистенцијална криза. ВМРО-ДПМНЕ бара Владата на итна седница

Производителите на пиперка во Пелагониско се соочуваат со егзистенцијална криза. Над 1.000 тони пиперка завршија на депониите поради неодговорноста на власта.  Стотици земјоделски семејства во пелагониско се оставени без основни средства […]

Кулинарство

Лесни за подготовка и превкусни: Пиперки полнети со кремсирење

Денес сигурно сте подготвиле добар и вкусен ручек, но за утре ви предложуваме да направите нешто ново и повкусно. Па, што би рекле за пиперки полнети со кремсирење?ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 6 […]

Живот

Пиперката ви овозможува да го зајакнете имунитетот, да го хидрирате телото

Пиперката ви овозможува да го зајакнете имунитетот, да го хидрирате телото и да ги победите настинките. Наместо да пиете лекови, „сојузниците“ за зајакнување на телото побарајте ги во сезонските овошја […]