Ознака: пиперки

Живот

Изел една од најлутите пиперки во светот и завршил со дупка во желудникот. Еве зошто!

Еден 47-годишен Американец изел една од најлутите пиперки на светот во натпревар за јадење на лути пиперки. Пиперката имала лутина милион според Сковиловата скала и е 400 пати полута од […]

Вицотека

Перето го прашува Блажо: Тате, зошто ние секој ден јадеме само пиперки а комшијата месо?

Перето го прашува татко му Блажо:Перето го прашува татко му Блажо: – Татe , зошто ние секој ден јадеме само пиперки а комшијата само месо? Блажо: ЕЕее сине, кој му […]

Кулинарство

ДОМАШЕН ПИНЏУР – Едноставен рецепт, а толку вкусен…Запишете го задолжително!

Едноставен а вкусен рецепт.Состојки: 4 кг пиперки за ајвар 2 кг излупени домати ½ главица лук 1 поголемо снопче магдонос 2 рамни лажици сол 4 лажици шеќер 250 мл масло […]

Кулинарство

СТАР ТРАДИЦИОНАЛЕН РЕЦЕПТ: Пиперки во павлака!

Овие пиперки мораат да бидат сомборки, тоа се инаку лути пиперки, веќе добро познати и се користат за овој традиционален стар рецепт…Потребни состојки: Зависи од количината на пиперките (мерките не […]