Ознака: полициски час

Вести

Се затвораат угостителските објекти, обложувалниците, теретаните – еве кога ќе можете да ги шетате милениците!

Владата денеска преку прес-конференција одлучи да воведе нови мерки во пресрет на затоплувањето како и големите верски празници. Официјално денеска е донесена одлука за забрана за движење на сите граѓани […]

Вести

Полицискиот час се продолжува за уште 2 недели – нови построги мерки ако има зголем број на заразени

Министерот за здравство, Венко Филипче за Сител изјави дека од утре си продолжува да важи полицискиот час кој трае од 22 часот до 05 часот наутро. Тој изјави дека доколку […]

Вести

Ќе даде ли резултати полицискиот час? Од него зависи дали ќе има нови рестриктивни мерки

Во понеделник ќе се прави проценка дали има потреба од нови рестрикции кои би значеле зголемување на времетраењето на полицискиот час и скратување на работата на угостителските објекти, но засега […]

Балкан

Србија со целосно затворање, но без полициски час во наредните 5 дена

По двата викенд карантини, кои очигледно не го даваат посакуваниот резултат во справувањето со пандемијата Ковид-19, српскиот кризен штаб денеска одлучи истите мерки да ги продолжи и во наредните 5 […]

Балкан

Нови мерки во Кипар – угостителските објекти се отвараат, полицискиот час се преместува од 23 часот

Под специјални протоколи и само во надворешните делови, од денеска почнуваат со работа угостителските објекти на Кипар, а полицискиот час наместо од 21 ќе почнува од 23 часот. Рестораните, таверните, […]

Балкан Вести

Србија „се затвора“ до крајот на неделата поради пандемијата

Илустрација – Медицински лица во Клиничкиот центар во Ниш, Србија Поради пандемијата со ковид-19, Србија ќе биде „затворена“ до крајот на неделава, вклучително и за време на викендот, одлучи српскиот […]

Балкан

Полициски час од 17 до 05 часот за викенд? Ако се зголемува бројот на заболени ќе се заострат мерките

Полициски час од 17 часот попладнето до 05 часот утрото, следниот ден од петок до понеделник е една од можните рестриктивни мерки кои се планираат за земјава за крајот на […]

Вести

Над 500 нови случаи на Ковид-19, полицискиот час и препораките не се почитуваат

По порастот од над илјада новозаболени од Ковид-19, вчера Министерството за здравство регистрираше 541 нов случај на корона вирусот од направени 2.789 тестирања. Повеќе од половина од новодијагностицираните случаи се […]