Ознака: поплави

Вести

Дождот во Австралија помага во сузбивањето на пожарите, но предизвика поплави

Денешните обилни дождови во австралиската држава Квинсленд, изгаснаа дел од пожарите што опустошија 2,5 милиони хектари од септември, но исто така предизвикаа поплави во некои делови. Според проценките во некои […]

Балкан Свет

Студен бран уште на почеток, се очекуваат бури, поплави и снег – метеоролозите откриваат каква зима го чека Балканот (ВИДЕО)

Метеоролошкиот сервис AccuWeather објави долгорочна прогноза за зимата која доаѓа. Додека за подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од Северна Европа се очекуваат силни бури на почетокот на зимата, […]

Вести Свет

Поплавите во Египет однесоа десетина животи

Најмалку десет лица, од кои четири деца, загинаа во вчерашните поплави што го погодија главниот град на Египет, Каиро. Поради надојдената вода не работеа училиштата и универзитетите, а голем дел […]

Свет

Поплави на северозападот на Италија

Поплави во повеќе области на северозападот на Италија предизвика силното невреме, проследено со поројни дождови. Врнежите во последните 24 часа поплавија големи површини во централниот дел на Милано, а локалните […]

Вести Свет

Најмалку пет лица ги загубија животите во поплавите во Шпанија

Во страшните поплави што го зафатија југоистокот на Шпанија најмалку пет лица ги загубија животите. Најновите две жртви настрадаа во градовите Гренада и Аликанте, додека претходните три жртви беа најдени вчера […]

Вести Свет

Во поплавите кои го зафатија Истанбул загина едно лице (ВИДЕО)

Пороен дожд го зафати турскиот град Истанбул, поплавувајќи улици и подруми, а беше нарушен и железничкиот и водниот сообраќај. Во поплавен подвозник пронајдено е починато едно лице. Медиумите објавија и дека од […]

Свет

Во Индија се излеала река полна со крокодили: Опасните животни на улица, граѓаните евакуирани (ВИДЕО)

Крокодили се појавиле на поплавените улици во индискиот град Вадодара, каде поради врнежи во последните 24 часа настрадале пет лица, соопштуваат локалните власти. Главната железничка станица и неколку улици во […]

Свет

Во поплавите во Сибир 22 загинати и над 400 повредени

Повеќе од 400 лица се хоспитализирани со повреди од поплавите што го погодија регионот Иркутск на југоисток од Сибир, изјави денеска рускиот заменик-министер за вонредни состојби Павел Беришев. До петок […]

Свет

Во поплави во Русија тројца загинати и над 350 повредени

Три лица загинаа во поплавите во Иркутската област, a 351 се повредени меѓу кои и 33 деца, соопшти претставник на руското Министерство за вонредни состојби. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков […]

Вести

Вонредна метео анализа: Метеоролозите најавуваат врнежи, а постои опасност и од поплави

Од недела попладне и навечер па во текот на следната недела нашата територија повторно ќе подпадне под влијание на исклучително нестабилна и влажна воздушна маса која на многу места ќе […]

Балкан

Силно невреме во Дубровник, градот под вода

Силно невреме го погоди денеска Дубровник и околината, а поради поројните дождови поплавени се голем број улици во поширокиот дел од градот. Невремето проследено со грмежи го погоди Дубровник утрото […]