Ознака: починати лица

Свет

Највисока стапка на смртност во Шведска во последните 150 години: 5.800 луѓе починати од коронавирус

Во првата половина на 2020 година, Шведска, која не воведе рестриктивни мерки за контрола на коронавирусот, забележа најголема смртност во последните 150 години, објави заводот за статистика на таа земја. […]

Вести

Јапонија претрпе нова катастрофа – по поплавите, над 10 лица починаа од високи температури

Јапонија претрпе нова катастрофа. Најмалку 14 лица починаа во Јапонија, а илјадници од нив завршија во болница, известија јапонските медиуми. Во понеделникот температурите надминаа 39 Целзиусови степени, а во некои […]