Ознака: причини

Живот

Сè повеќе млади страдаат од рак, а овој пијалак може да биде причината

Научниците започнаа со истражувања, откако се зголеми процентот на пациенти под 35 години со рак на дебелото црево. Лекарот Луис Кантли од универзитетот Корнел, објаснува дека глукозата и фруктозата кои […]

Нега и убавина

Цело време сме биле во заблуда: Косата не побелува од староста, ова е причината!

Ако сте забележале дека ви побелува косата, единствена работа која што треба да ја направите е да се ОПУШТИТЕ! Имено, научниците откриле дека не е во прашање стареењето, туку стресот. […]

Нега и убавина

Зошто слабеењето е многу полесно во летните месеци?

Многу луѓе со доаѓањето на летото забележуваат промени во нивните навики за исхрана. Летните активности како лежење на плажа и често излегување многу лесно можат да ја променат вашата рутина. […]

Вести

Ова се двете можни причини за пожарот во Нотр Дам

Неизгасната цигара или дефекти во електричната инсталација се можни причини за пожарот во париската катедрала Нотр Дам, што се случи во април годинава, соопшти денеска Јавното обвинителство на Париз, отфрлајќи […]

Нега и убавина

Неколку причини зошто наутро треба да се пие топла вода со лимон

Многу е важно како го започнувате денот. Според индиската филозофија Ајурведа, изборот на вашите дневни рутини го прави вашиот организам или отпорен или пак сосема подложен на болести. Според Ајурведа, […]

Вести

ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА: Еве од што настана пожарот во Нотр Дам

Краток спој најверојатно е причина за пожарот во катедралата Нотд Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција. Тој напоменува дека поради безбедносни причини, лицата кои ја […]

Живот

Не е лошо како што мислите: Не очајувајте бидејќи немате љубов – еве кои се предностите на „сингл“ животот

На некои луѓе сингл животот тешко им паѓа, но не треба да биде така. Корисници на социјалните мрежи откриле кои се предностите на живот без емотивен партнер. „Можам да правам […]

Живот

Луѓето што се самоубиваат не сакаат да умрат, само сакаат болката да престане

„Таа беше убава, тој беше паметен, таа беше талентирана, тој беше спортски експерт“. Но, ништо од ова не може да спречи умот да не им се чувствува добро. Депресијата е […]