Ознака: раце

Живот

Вежби за дланки за оние кои голем дел од денот минуваат на тастатура

Тастатурите, глувчињата и мобилните уреди се практични поради многу причини, но воопшто не „лежат“ природно на дланките. Затоа не е ни чудно што многу луѓе чувствуваат болки во зглобовите на […]

Живот

Зошто ни трпнат рацете и нозете и што треба тогаш да направиме?

Вкочанетост, трпнење, „мртва рака”, неосетливост во стапалата … како сакате наречете го, ова чувство ни е познато на сите. Стапалата, дланките, рацете и нозете се деловите на телото кои најчесто […]

Живот

Често „ги кршите“ прстите на рацете?-Треба да го знаете ова!

Коските на прстите се прцврстени со лигаментите кои се исполнети со течности и гасови. Кога „кршите“ прсте таа течност се ослободува.Научниците одлучиле да го проверат митот за тоа дека пукањето […]

Занимливости

Сте се запрашале ли зошто стјуардесите ги држат рацете позади грб пред полетување?

Ако често патувате со авион, сигурно сте забележале дека стјуардесите имаат чудна навика рацете да ги држат позади грб по секоја цена.Тоа го прават сè додека не дојде времето за […]

Љубов и секс

Мала тајна: Само еден поглед е доволен за да знаете дали ќе ве задоволи во кревет!

Научници тврдат дека само еден поглед е доволен за да се процени колку еден маж е добар в кревет, пишува „Дејли Мирор“.Имено, за да ја дознаете предвреме „издржливоста” на вашиот додворувач, доволно е […]