Ознака: рецепт

Кулинарство

Торта која не се пече: Десерт од малина подготвен за само 15 минути

На овие жешки летни температури ќе ви годи оваа освежувачка тортa која се подготвува за само петнаесеттина минути и е превкусна за јадење. Состојки: – 500 милилитри слатка павлака; – […]

Нега и убавина

Пилинг од морска сол за нежна кожа и помалку целулит

Главната цел на пилингот е отстранување на нечистотиите и мртвите клетки од кожата. Пилингот ја стимулира циркулацијата и допринесува за подмладување на клетките на кожата. Пилингот од морска сол не […]

Нега и убавина

Само две состојки: Најевтиниот домашен спреј кој ќе ги тргне сите комарци од вас!

Промената на климата, односно, големите разлики во неа, доведе до куп комарци кои не нѝ даваат мир. Луѓето на разни начини се борат против непријатните инсекти, а ако сакате да […]

Кулинарство

Шарени пуканки – оригинални грицки за секоја пригода

Без разлика дали планирате детска или возрасна забава за која барате интересни грицки или пак едноставно сакате да испробате нешто ново, тогаш зошто не се обидете да подготвите слатки пуканки […]

Живот

Витаминска вода за освежување и полесно справување со летните горештини

Справете се со последиците од непријатните високи температури со вкусна витаминска вода Потребни состојки: 200 грама боровинки 2 излупени и исечкани портокали 1 излупен и исечкан лимон 1 исечкана краставица […]

Кулинарство

Чоколадна фантазија од само 4 состојки што ќе ве освежи за време на летните горештини

Чоколаден десерт од летните соништа Потребни состојки: 100 грама темно чоколадо 70 милилитри млеко 3 лажици мед 150 грама грчки јогурт Начин на подготовка: Загрејте го млекото во тенџере, па […]

Кулинарство

Викенд рецепт: Неодоливи сицилијански каноли со портокал

Внесете медитерански вкус во вашата кујна Потребни состојки: 250 грама бело пченично брашно 1 мала лажичка смелен цимет 2 супени лажици кокосово масло 1 супена лажица шеќер 1/2 кафена лажичка […]

Кулинарство

Фритата на индиски начин со само 300 калории

Доколку сте обожаватели на интересни комбинации на вкусови, тогаш сигурно ќе сакате да го пробате овој рецепт. Ако дополнително сте љубители и на индиската зачинета храна, ова е одличен начин […]

Кулинарство

Мека, сочна и се топи во уста: Пица на брзинка за која тестото се мати со миксер

Домашно подготвената пица е одличен викенд ручек, а најдоброто од сѐ е што на неа можете да ставите што вие најмногу сакате. Мека, сочна и се топи во уста: Пица […]