Ознака: РИЗИК

Вести

ИЗБЕГНУВАЈТЕ ДА ИЗЛЕГУВАТЕ ВЕЧЕРВА: Концентрацијата на отрови во сите македонски градови во воздухот се зголемуваат по 17 часот

Аерозагадувањето е највисоко навечер. Ова го покажуваат графиконите на Министерството за животна средина. Во нив се гледа дека по 17 часот се зголемуваат концентрациите во воздухот. Во тој период граѓаните […]

Живот

Еве каде ризикот од добивање коронавирус е најголем, a каде најмал

Ризикот од инфекција со корона вирусот е најголем во затворени простории Според индексот на ризик од инфекција со корона вирусот тој е најголем на забавите во затворено. Овде се вклучуваат […]

Здравје

Непроветрените простории се „дувло“ за корона вирусот – Канцелариите може да бидат ризични

Постојано размислуваме како да го намалиме ризикот од заразување со корона вирусот, па си поставуваме прашања од типот: „Дали е безбедно да одам на трчање“, „Дали да влезам во аптеката […]

Живот

Пушачите се со двојно повисок ризик за потешки облици на Ковид-19

Пушачите и поранешните пушачи, вклучувајќи ги и корисниците на електронски цигари, имаат речиси двојно поголем ризик од развој на потешка форма на Ковид-19 од непушачите, покажало истражувањето на Универзитетот Калифорнија […]

Живот

Како отчукува биолошкиот часовник кај жената?

Квалитетот на јајце-клетките со годините се намалува, па така и веројатноста за природно оплодување е помала, додека се зголемува ризикот од губење на детето. Но, покрај возраста на мајката, битни […]

Живот

Поголем ризик од инфаркт: Жените на оваа возраст се во најголема опасност

Кардиоваскуларните болести се предизвикани од атеросклероза, послаба еластичност на крвните садови, хипертензија и пореметување на срцевиот ритам. Промените во целото тело на жената настануваат со намалувањето на нивото на естроген […]

Вести

Глобалното затоплување ќе ги зголеми болестите и смртноста

Климатските промени го зголемуваат ризикот од заболувања на срцето и бубрезите, болестите од топлински стрес и други смртоносни болести поврзани со горештините, се наведува во анализата на британското медицинско списание […]

Живот

Седењето поштетно од цигарите

Истражување спроведено на 122.000 лица кои трчале на подвижна лента, посочува дека речиси постојаното седење е поштетно од цигарите, дијабетесот, па и од срцевите болести. – Лошата телесна форма, слабите […]

Живот

Згрутчување на крвта може да биде фатално

Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински […]

Вести

„Граѓаните се соочуваат со еколошка бомба, а институциите молчат“

Граѓаните на Република Македонија секојдневно се соочуваат со еколошка бомба, а институциите молчат. Мерните станици секој ден покажуваат опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.– Последиците од […]