Ознака: родители

Вести

Јапонија со закон забранува физичко казнување на деца

Јапонскиот Парламент денеска усвои закон, со кој им се забранува на родителите и другите старатели да применуваат физичко казнување врз децата. Според усвоените амандмани, кои стапуваат во сила на 1 […]

Сцена

Тамара и Тијана: Разводот на родителите нѐ обележа

Разводот на родителите нѐ обележа, признаваат сестрите Тамара Тодевска и Тијана Дапчевиќ во заедничкото интервју за српскиот магазин „Стори“. Нивните родители Брана, поранешна оперска пејачка и Велко, професор по контрабас, […]

Живот

Родители, овие работи мора да ги знаете ако вашето дете е хиперсензитивно

Одгледувањето хиперсензитивно дете знае да биде исклучително напорна и тешка работа. На надворешниот свет таквите деца им изгледаат драматични и плачливи, но тие не се такви. Како да се дисциплинираат, […]

Вести

Важно известување до родителите: Што да направите ако вашето дете не го запишат во училиште поради непримена вакцина?

Здружението „Здравје со игла не влегува“ и Фејсбук групата со исто име, во последниов период се труди да помогне против присилна вакцинација и борбата за право на избор. Тие споделија […]

Живот

Спречете го вашето дете да седи вака- оваа положба може многу да му наштети

Како родители, многу важно е да ги слушате советите на физиотерапевтите, од кои еден е и забраната детето да седи во позата „жаба“. Позата жаба изгледа вака: Детето седи на […]

Живот

Родители, ова е најлошата реченица која може да му ја кажете на вашето дете

Недостатокот на сочувствителност кон другите луѓе може да биде голема кочница за здравиот развој на децата. Диспозицијата за емпатија често е вродена, но таквото однесување се учи во животот. Тоа […]

Живот

Модерното родителство ќе создаде генерација на себични и некултурни деца!

Јас сум во суштина оптимист. Верувам дека сѐ може да се реши и дека нема потреба од драми без никаква основа. И токму затоа морам да кажам дека модерното родителство […]

Живот

Светот ги осуди овие родители: Бебето го хранат со остатоци најдени во контејнери, ова е нивното оправдание

Челси Флеминг и нејзиниот свршеник Џони Пинети, пар од Џорџија, решиле да копаат по контејнерите за да заштедат пари. Идејата им ја дала тетката на Џони. -Таа копаше по контејнерите […]