Ознака: родители

Вести

Важно известување до родителите: Што да направите ако вашето дете не го запишат во училиште поради непримена вакцина?

Здружението „Здравје со игла не влегува“ и Фејсбук групата со исто име, во последниов период се труди да помогне против присилна вакцинација и борбата за право на избор. Тие споделија […]

Живот

Спречете го вашето дете да седи вака- оваа положба може многу да му наштети

Како родители, многу важно е да ги слушате советите на физиотерапевтите, од кои еден е и забраната детето да седи во позата „жаба“. Позата жаба изгледа вака: Детето седи на […]

Живот

Родители, ова е најлошата реченица која може да му ја кажете на вашето дете

Недостатокот на сочувствителност кон другите луѓе може да биде голема кочница за здравиот развој на децата. Диспозицијата за емпатија често е вродена, но таквото однесување се учи во животот. Тоа […]

Живот

Модерното родителство ќе создаде генерација на себични и некултурни деца!

Јас сум во суштина оптимист. Верувам дека сѐ може да се реши и дека нема потреба од драми без никаква основа. И токму затоа морам да кажам дека модерното родителство […]

Живот

Светот ги осуди овие родители: Бебето го хранат со остатоци најдени во контејнери, ова е нивното оправдание

Челси Флеминг и нејзиниот свршеник Џони Пинети, пар од Џорџија, решиле да копаат по контејнерите за да заштедат пари. Идејата им ја дала тетката на Џони. -Таа копаше по контејнерите […]

Живот

Дали треба да им давате џепарлак на децата за завршување на домашните обврски?

Понекогаш може да биде голем предизвик да добиете помош околу домашните обврски од вашето дете. Некои родители го поттикнуваат вклучувањето на децата во домаќинството, така што им даваат џепарлак кога […]

Живот

Електронските направи сепак не влијаат на заедничкото време

Верувале или не, денес децата минуваат многу повеќе време во домот со родителите за разлика од пред 20 години. Разните електронски направи, особено мобилните телефони, одамна се на мета на […]

Живот

8 совети кои ќе ви помогнат да бидете смирен родител без да го изгубите авторитетот

Денес многу родители се обидуваат да ги дисциплинираат нивните деца со повишување на тонот и викање, мислејќи дека тоа ќе вроди со некаков плод. Но што кога ќе изгубите контрола? […]